Badanie USG tarczycy

Badanie USG tarczycy jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym tego gruczołu. Jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym, bezpiecznym i pozwala na dokładną ocenę zmian. W trakcie badania USG tarczycy określony zostaje rozmiar, kształt, lokalizacja i struktura tego gruczołu. Stwierdza się również czy występują tzw. zmiany ogniskowe – guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania i polega na przyłożeniu do pokrytej specjalnym żelem szyi, głowicy USG. Uzyskany w trakcie badania obraz pokazywany jest na monitorze, a wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wydrukiem zdjęć ultrasonograficznych Wczesne wykrycie chorób tarczycy pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i uniknąć poważnych powikłań.

USG tarczycy

Wskazaniami do badań USG tarczycy jest powiększenie obwodu szyi lub wyczucie podczas badania dotykiem zmian w obrębie tarczycy. Badanie to wykonuje się również, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe i w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy.

Na badanie USG tarczycy wskazane jest przyniesienie wyników poprzednich badań USG, badań scyntygraficznych tarczycy, badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były one wykonywane).

 

PRACOWNIA USG