USG stawów biodrowych

Co to jest USG stawów biodrowych? Na czym polega badanie?

USG stawów biodrowych jest bezbolesnym i dość szybkim badaniem, za pomocą którego lekarz diagnosta może zobrazować oraz ocenić układ mięśniowo-szkieletowy naszych stawów biodrowych.

Lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i o odsłonięcie badanych bioder. Na głowicę ultrasonografu nakłada specjalny żel i przykładając go do ciała pacjenta. Fale ultradźwiękowe przenikają w głąb tkanek pacjenta, odbijają się od poszczególnych struktur wewnętrznych i dzięki temu można obejrzeć je na monitorze.

Kiedy wykonuje się USG bioder?

Najczęściej, do wykonania badania USG bioder skłania pacjenta ból, ulokowany w stawach. Bada się wtedy jamy stawowe bioder, lekarz sprawdza, czy nie ma obrzęków błony maziowej, jak wyglądają jamy stawowe bioder, obrąbki chrzęstne kostne panewek, oraz mięśnie , ścięgna i przyczepy zlokalizowane w obrębie stawu biodrowego.

Staw biodrowy można podzielić na:

  • przednią, gdzie za pomocą USG można zobaczyć: staw biodrowy, mięsień prosty uda, mięsień krawiecki oraz napinacz powięzi szerokiej, mięsień biodrowo-lędźwiowy pęczek naczyniowo-nerwowy udowy
  • przyśrodkową – mięśnie przywodzicieli
  • boczną – mięśnie pośladkowe
  • tylną – mięśnie uda (kulszowo-goleniową) oraz nerw kulszowy.

Jak się przygotować na badanie USG bioder?

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Dla wygody Pacjenta polecamy ubrać się w luźne, łatwe do ewentualnego zdjęcia ubranie, aby móc odsłonić badane okolice bioder.

Lekarz będzie prosił o ułożenie się na leżance w odpowiedniej pozie, która pozwoli na szczegółowe zbadanie wybranego elementu stawu i jego okolic.

Lekarz wykonujący badanie

lek. med. Jagoda Głodkowska
ortopeda i traumatolog