USG stawu barkowego

USG stawu barkowego – co można sprawdzić dzięki badaniu?

Staw ramieniowy bada się ultrasonograficznie najczęściej w przypadku bólu wynikającego z urazu. Ten staw jest jednym z najbardziej narażonych stawów na uszkodzenia. Dzięki badaniu USG stawu barkowego, lekarz diagnosta może dokładnie obejrzeć mięśnie, ścięgna, tkanki, chrząstki, więzadła stawy, błonę maziową.

Dzięki badaniu USG stawu barkowego można zobaczyć na monitorze nierówności na jego zarysie, które najczęściej występują podczas urazów. Ważnym etapem badania jest także ocena ścięgien stożka rotatorów, który składa się ze ścięgien czterech mięśni: mięśnia podłopatkowego, nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego oraz obłego mniejszego. Podczas badania lekarz widzi zarówno częściowe, jak i całkowite uszkodzenia ścięgien. Badanie USG stawu barkowego ma przewagę nad innymi badaniami, ponieważ lekarz może ocenić także, jak wyglądają poszczególne struktury w ruchu.

Jak wygląda badanie USG stawu biodrowego?

Lekarz diagnosta przykłada głowicę pokrytą żelem do barku pacjenta. Skanuje poszczególne struktury anatomiczne barku i sprawdza w czasie rzeczywistym to, co się dzieje w poszczególnych jego elementach. Samo badanie USG  jest bezbolesne, a ultradźwięki są nieszkodliwe.

Jak się przygotować na badanie?

Do wykonania badania nie jest wymagane specjalne przygotowanie się przez pacjenta. Pacjent przychodzi na badanie z posiadaną dokumentacją medyczną – jeśli taką posiada – i dowodem tożsamości.

Lekarz wykonujący badanie

lek. med. Jagoda Głodkowska
ortopeda i traumatolog