Stulejka

Stulejka - operacja w Klinice Formmed WarszawaStulejka jest to zwężenie napletka (fałdu skóry przykrywającego zakończenie penisa) uniemożliwiające prawidłowe zsuwanie się napletka z żołędzi.

U dzieci do 2-3 roku życia częste jest ścisłe przyleganie napletka do żołędzi wydzieliną tłuszczową – mastką. Także sam napletek jest w tym wieku dość długi a jego zakończenie mało elastyczne, co powoduje trudności w jego odciągnięciu. Ponieważ sytuacja taka występuje u około 90% chłopców stan taki nazywany jest stulejką fizjologiczną.

Stulejka – leczenie

W drugim roku życia mastka zaczyna wypłukiwać się co powoduje stopniowe odklejanie się napletka. Nie wolno podejmować prób zsunięcia napletka na siłę, gdyż powoduje to ból a w skrajnych przypadkach może spowodować pęknięcia. W przypadku, gdy napletek nie zsunął się do 3 roku życia, przy prawidłowej pielęgnacji, to uważa się że przyczyną może być zaburzenie rozwojowe. W takim przypadku należy skontaktować się z chirurgiem celem określenia metody leczenia. Niekiedy wystarczy proste rozszerzenie napletka i jego natłuszczenie oraz zsunięcie, ale należy brać po uwagę możliwość uszkodzenia wędzidełka. Przy takim rozpoznaniu należy przeprowadzić operacyjnie korektę wędzidełka napletka z jednoczesną plastyką napletka likwidującą przewężenie – usunięcie stulejki.

Zabieg usunięcia stulejki przeprowadzany jest u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Dziecko opuszcza szpital następnego dnia po przeprowadzeniu zabiegu. Rekonwalescencja po operacji stulejki trwa około dwóch tygodni.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – STULEJKA

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

dr n. med. Budner Margareta
specjalista chirurg dziecięcy, specjalista chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

 dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ