Wodniak

Wodniak jądra jest to nagromadzenie płynu między osłonkami jądra (pomiędzy błoną otrzewną a błoną surowiczą). Jest przypadkiem często spotykanym u noworodków, średnio rodzi się z nim co dwudziesty chłopiec. Wodniak jądra występuje z przepukliną – nie zamkniętym połączeniem pomiędzy jamą brzuszną a moszną. Obecność przepukliny powoduje przedostawanie się płynu z jamy brzusznej do worka mosznowego. Moszna jest powiększona sprawiając wrażenie obrzękniętej. Schorzeniem tego samego typu jest wodniak powrózka nasiennego z tym, że przestrzeń gromadząca płyn znajduje się na przebiegu powrózka nasiennego.

Na ogół wodniak jądra u niemowląt nie wymaga specjalistycznego leczenia. Należy jednak bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i przeprowadzać kontrole w trakcie kolejnych wizyt. Ponad 80% wodniaków ulega zanikowi w pierwszym lub na początku drugiego roku życia, gdy wyrostek pochwowy ulega zamknięciu, a zgromadzony płyn wchłania się samoistnie. W przypadku występowania w drugim roku życia wodniaka jądra (lub wodniaka powrózka nasiennego) konieczne staje się leczenie operacyjne.

W trakcie zabiegu usunięcia wodniaka jądra likwiduje się przepuklinę oraz wypreparowuje się kanał łączący worek mosznowy z jamą brzuszną.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a dziecko opuszcza szpital następnego dnia po przeprowadzeniu zabiegu. Rekonwalescencja po operacji usunięcia wodniaka jądra trwa kilka dni, jednak dziecko następnego dnia po zabiegu jest już w pełni aktywne.

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA