GASTROSKOPIA

Gastroskopia jest to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego które pozwala dokładnie ocenić przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy. W jego trakcie lekarz ocenia te narządy pod względem wyglądu błony śluzowej, elastyczność ścian orazsoku żołądkowego (ilość, kolor, ewentualne domieszki żółci) a także może pobrać materiał do badania histopatologicznego.W trakcie badaniawidoczne są zmiany chorobowe błony śluzowej wielkości milimetra. Gastroskopia jest podstawowym badaniem profilaktycznym.

Wskazania do wykonania gastroskopii:

 • Podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
 • Wystąpienie objawów dyspeptycznych i objawów choroby refluksowej (bólów brzucha, odbijania, zgagi);
 • Dysfagia – problemy z przełykaniem i odynofagia – bolesne przełykanie;
 • Objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (fusowate lub krwiste wymioty, smolisty stolec)
 • Niedokrwistość
 • Objawy dyspeptyczne u osoby przyjmującej niesteroidowe leki przeciwzapalne (np.aspiryna, diclofenac, ibuprofen i inne)
 • Uporczywe objawy sugerujące chorobę refluksową przełyku
 • Ból w klatce piersiowej o niejasnej przyczynie
 • Niewyjaśniona utrata masy ciała;
 • Wymioty
 • Dolegliwości bólowe w okolicy nadbrzusza
 • Jako badanie kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu
 • Podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych;
 • Podejrzenie choroby trzewnej (celiakia)

Przebieg badania

Przed badaniem gastroskopowym pacjent powinien (o ile posiada) zdjąć okulary oraz wyjąć protezy zębowe. Przed wprowadzeniem endoskopu gardło znieczulane jest lekiem 10% roztworem Lidokainy w postaci aerozolu. Pacjent kładzie się na leżance, na lewym boku z głową przygiętą  do klatki piersiowej. Do ust wkłada się plastikowy ustnik, przez który wprowadzany jest gastroskop. Pod kontrolą widocznego obrazu endoskopowego endoskop przesuwany jest przez przełyk do żołądka i dwunastnicy. Jest to najbardziej nieprzyjemny moment badania. Podczas całego badania powinno się swobodnie i miarowo oddychać i nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. W trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego. Wówczas wprowadza się kleszczyki przez kanał biopsyjny w gastroskopie i pobiera niewielkie wycinki (wielkości ziarna ryżu) do dalszego badania. Pobranie wycinków jest dla pacjenta bezbolesne, a błona śluzowa żołądka szybko się regeneruje. W przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka lub dwunastnicy wykonywany jest test urazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori. Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym, czas badania jest indywidualnie zmienny – zazwyczaj trwa około 5-10 minut.

Po zabiegu pacjent otrzymuje opis badania endoskopowego. Ze względu na znieczulone gardło po gastroskopii, pacjent przez godzinę nie powinien jeść i pić. Wynik badania histopatologicznego odbiera się po trzech tygodniach.

Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym (po podaniu dożylnie środka znieczulającego pacjent usypia na kilkanaście minut).

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA – GASTROSKOPIA

 1. Gastroskopia nie wymaga specjalnego przygotowania.
 2. Jeżeli zabieg jest wykonywany w godzinach rannych, pacjent musi być na czczo.
 3. Jeżeli zabieg wykonywany jest w godzinach popołudniowych, pacjent powinien pozostawać minimum 6 godzin bez jedzenia .
 4. W przypadku badań gastroskopowych bez znieczulenie dopuszczalne jest wypicie ostatniego płynu (woda ) na 2 godziny przed badaniem (dotyczy to okresów letnich, bardzo gorących lub osób starszych biorących leki odwadniające).
 5. Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu, to minimum 4 godziny przed badaniem pacjent nie powinien również pić.

Pacjenci przyjmujący leki:

 1. W przypadku przyjmowania leków należy je przyjąć na około 2 godziny przed badaniem, popijając niewielką ilością wody.
 2. Nie należy brać tylko leków stosowanych w cukrzycy, zarówno insuliny jak i leków doustnych. W tym przypadku wskazane jest wykonanie poziomu cukru przed badaniem.

Leki przeciwkrzepliwe: do zabiegów gastroskopii nie jest wymagane odstawianie aspiryny przyjmowanej w prewencji schorzeń kardiologicznych

Inne leki : Acenokumarol, Warwaryna Sintrom – badanie może być wykonane bez odstawienia leków, ale przy ich stosowaniu nie będą pobierane wycinki na badanie histopatologiczne i na test na Helicobacter pylori. W przypadku konieczności pobrania wycinków, badanie musi być powtórzone po zamianie w/w leków na zastrzyki z Heparyny drobnocząsteczkowej (np. Clexan, Fraxiparin), na okres 3- 5 dni przed planowanym zabiegiem (zalecany INR poniżej 1, 5 ).

Clopidogrel i inne leki stosowane w chorobie wieńcowej, po założeniu stentów : jak wyżej, tylko okres odstawienia i przestawienia na heparynę powinien wynosić minimum 7 dni.

Leki przeciwpłytkowe : Aclotin, Ticlid – zamiana na około 10 dni przed zabiegiem.

Nowe leki typu : Xalerto – odstawienie leków na minimum 24 godz. (wskazane 48 godzin)

 

Przeciwwskazania do wykonania gastroskopii:

 • świeży zawał serca
 • ostra niewydolność wieńcowa
 • ostra niewydolność oddechowa
 • niekontrolowane nadciśnienie
 • niedociśnienie i wstrząs
 • brak współpracy z pacjentem

 

Endoskopia