Licówki

Licówka stomatologiczna jest to cienki płatek materiału stomatologicznego przyklejany na przygotowaną wcześniej powierzchnię zęba. Stosowana jest głównie ze względów estetycznych.  Pozwala ona zmienić kolor i kształt zęba, skorygować złamania i ukruszenia, pokryć rozległe wypełnienia, wydłużyć zbyt krótkie zęby, zlikwidować przerwy pomiędzy jedynkami, zlikwidować bruzdy i pęknięcia. Przy utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej licówki kompozytowe mogą służyć Pacjentowi  5 lat, a licówki pełnoceramiczne nawet 10 lat. Na ogół zakłada je się na zęby od jedynki do trójki, czasami do czwórki. Przed założeniem licówek trzeba dobrać ich kolor, kształt i wielkość oraz dokładnie ocenić warunki w zgryzie, ponieważ jest to niezwykle ważne.

W Formmed aby zamocować Pacjentowi licówkę po etapie planowania i projektowania wystarczą na ogół tylko dwie wizyty – w trakcie pierwszej lekarz stomatolog przygotowuje ząb,  wykonuje wyciski oraz dobiera kolor, a podczas drugiej montuje na stałe przygotowaną licówkę. Pacjentom przyklejane są licówki pełnoceramiczne lub licówki kompozytowe.

Licówka pełnoceramiczna

Licówka pełnoceramiczna to cienki płatek ceramiczny grubości 0,5 mm, przyklejany do zdrowego zęba Pacjenta. Jest ona zbliżona kolorem do naturalnej barwy szkliwa zęba. Licówka pełnoceramiczna posiada dużą wytrzymałość mechaniczną oraz elastyczność. Jest bardziej odporna na osadzanie kamienia nazębnego oraz przebarwienia od naturalnego szkliwa zębowego.

Licówka kompozytowa

Licówka kompozytowa to cienki płatek wykonany z materiału kompozytowego i przyklejony do zdrowego zęba Pacjenta. Jej kolor jest dostosowany do wyglądu zębów sąsiednich, a same licówki mają wysoką jakość estetyczną i dobrze wiążą się z powierzchnią zębów. Licówka kompozytowa jest jednak mniej odporna na przebarwienia i nie jest tak trwała jak licówka pełnoceramiczna.

Licówka kompozytowa wykonywana w gabinecie

Licówkę kompozytową można również wykonać metodą bezpośrednią w gabinecie. Lekarz poprzez nakładanie kompozytu może delikatnie zmienić kształt zębów i kolor. Dotyczy to z reguły zębów, których nie trzeba opracowywać np. za małych dwójek.

LEKARZE – licówki stomatologiczne / licówka pełnoceramiczna / licówka kompozytowa

 

lek. dent. Dorota Przybysz
stomatolog, protetyk

lek. stom. Gustaw Baranowski
specjalista chirurg stomatologiczny, implantolog, protetyk