OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE W ORTOPEDII

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii wykorzystywane jest do nieoperacyjnego leczenia urazów ortopedycznych.  Zarówno ortopedzi jak i lekarze medycyny sportowej stosują leczenie tą metodą przy urazach i kontuzjach stawów oraz tkanek miękkich. Osocze bogatopłytkowe w ortopedii stosowane jest w celu odbudowy uszkodzonych lub chorych tkanek i wytworzenie w organizmie Pacjenta procesów naprawczych.

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z krwi pacjenta. Dlatego też zabieg z jego użyciem jest całkowicie bezpieczny – brak ryzyka reakcji uczuleniowej.

Terapia osoczem bogatopłytkowym stosowana jest w przypadku następujących chorób i urazów:

 • Kontuzje stawów łokciowych, barkowych, biodrowych, kolanowych, skokowych
 • Choroby zwyrodnieniowe stawów łokciowych, barkowych, biodrowych, kolanowych, skokowych
 • Łokieć tenisisty
 • Łokieć golfisty
 • Kolano biegacz
 • Kolano skoczka
 • Uszkodzenie ścięgien, mięśni i więzadeł
 • Zwyrodnienie ścięgna Achillesa
 • Urazy i zmiany przeciążeniowe
 • Ostroga piętowa
 • Złamaniach i braku zrostu po złamaniach
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – przebieg zabiegu

Zabieg polega na pobraniu krwi od Pacjenta (od 1 do 3 probówek – w zależności od rozległości obszaru). Następnie pobrana krew odwirowywana jest w specjalnej wirówce laboratoryjnej. W trakcie tego procesu następuje oddzielenie osocza bogatopłytkowego od krwinek czerwonych. Tak przygotowane osocze aplikowane jest za pomocą zastrzyków, czasami również pod kontrolą USG. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego trwa, wraz z przygotowaniem,  do 40 min.

Po podaniu osocza następuje przyspieszona regeneracja uszkodzonych tkanek – mięśni, więzadeł, ścięgien, chrząstek, kości. Zmniejszają się również dolegliwości bólowe oraz następuje szybsza rekonwalescencja. W przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, osocze podaje się czasami w połączeniu z kwasem hialuronowym. W ciągu kilku dni po zabiegu Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe w ostrzykiwanej okolicy.

Przy użyciu do leczenia osocza obserwuje się szybkie i bardzo stabilne efekty. Zmniejsza się również ilość leków przyjmowanych w porównaniu z tradycyjnym leczeniem farmakologicznym.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – przygotowanie do zabiegu

Zabieg podania osocza nie wymaga specjalnych przygotowań przez pacjenta. Ograniczeniem jest zakaz przyjmowania 10 dni przed zabiegiem aspiryny czy innych leków które zmniejszają krzepliwość krwi. Zabieg nie powinien być stosowany u osób chorujących na nowotwory, choroby krwi, z czynną opryszczką. Nie zaleca się również przeprowadzanie go u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEGI ortopedyczne osoczem bogatopłytkowym

lek. med. Jagoda Głodkowska
– ortopeda i traumatolog