PRZEPUKLINA PACHWINOWA

PRZEPUKLINA PACHWINOWA U DOROSŁYCH

przepuklina pachwinowa u dorosłych Przepuklina pachwinowa u dorosłych to zmiana w okolicy pachwiny, dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet i może pojawić się w każdym wieku. Najwięcej ich przypadków obserwuje się u osób w podeszłym wieku, u których mięśnie brzucha są osłabione. Początkowo nie daje żadnych objawów, ale wraz z rozwojem choroby i zaawansowaniem wybrzuszenia pojawia się ból i uczucie przeszkody w pachwinie. Czynniki sprzyjające jej powstawaniu to m.in. nadmierna masa ciała, przewlekły kaszel i zaparcia, ciężka praca fizyczna, przerośnięta prostata oraz uraz. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu podpajęczynówkowym (decyzja zależy od lekarza anestezjologa). Siatkę mocuje się na dnie kanału pachwinowego, co powoduje jego wzmocnienie i zapobiega nawracaniu przepuklin. Po zabiegu, w celu umożliwienia zrośnięcia się siatki z otaczającymi tkankami, przeciwwskazane jest wykonywanie nadmiernej aktywności fizycznej przez kilka tygodni po operacji.

Hernioplastyka metodą Lichtensteina (plastyka przepukliny pachwinowej) to stosowana w Formmed metoda leczenia przepukliny pachwinowej. Jest tzw. złotym standardem postępowania. Oznacza to, że tym sposobem najczęściej na świecie są operowane przepukliny pachwinowe. Wykonuje się ją metodą tzw. beznapięciową, wykorzystując specjalne siatki z tworzywa sztucznego zamiast własnych tkanek chorego. Metoda ta ma niski wskaźnik powikłań i jest odpowiednia dla wszystkich dorosłych pacjentów, niezależnie od wieku, masy ciała, ogólnego stanu zdrowia i obecności towarzyszących chorób medycznych, a także w przypadku pacjentów z dużymi przepuklinami pachwinowymi czy dużymi operacjami brzucha w przeszłości. Przenosi się to także na minimalizację bólu pooperacyjnego.

Przepuklina pachwinowa u dziecka – informacje na temat objawów i leczenia znajdziesz tutaj.

Przepuklina pachwinowa u dorosłych – rodzaje:

  • pachwinową skośną, czyli usytuowana bocznie do naczyń nabrzusznych i przez kanał pachwinowy,
  • pachwinową prostą, czyli usytuowana przyśrodkowo od naczyń przybrzusznych i nie przechodzi przez kanał pachwinowy tylko bezpośrednio z jamy brzusznej,
  • pachwinową kombinowaną, czyli mieszana, zawierająca opcje z poprzednich przepuklin,
  • przepuklina obustronna – w klinice Formmed wykonywana jest operacja jest jednoczasowo (w trakcie jednej operacji).

Przepuklina pachwinowa u dorosłych – czynniki zwiększające ryzyko powstania:

  • przerośnięta prostata,
  • uraz,
  • nadwaga,
  • ciężka praca fizyczna,
  • przewlekły kaszel,
  • zaparcia.

Objawy przepukliny pachwinowej u dorosłych

W zależności od etapu choroby objawy mogą się różnić lub mieć inne nasilenie. Na początku przepuklina pachwinowa może nie dawać żadnych objawów. Wraz z postępowaniem choroby pojawiają się dolegliwości. Zazwyczaj mamy do czynienia z takimi objawami, jak:

  • wypukłość w pachwinie, która nasila się w sytuacjach wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. w czasie kaszlu, śmiechu czy dźwigania ciężarów,
  • ból w pachwinie, który nasila się wraz z wysiłkiem fizycznym, a czasami nawet promieniuje do podbrzusza,
  • wrażenie przeszkody w pachwinie,
  • zaparcia.

Natomiast gdy dochodzi do uwięźnięcia przepukliny, czyli uciskania naczyń krwionośnych, które mają za zadanie zaopatrywać tkanki, dochodzi do zaburzeń odżywienia, ukrwienia i w konsekwencji rozwija się martwica. Jest to uwięźnięcie przepukliny pachwinowej oraz jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej. Obserwujemy wtedy takie objawy jak:

  • gorączka,
  • nasilony ból,
  • nudności i wymioty,
  • zaparcia,
  • zaczerwienienie skóry i ocieplenie w okolicy pachwiny.

Przepuklina pachwinowa u dorosłych – leczenie – plastyka przepukliny pachwinowej

Nie ma farmakologicznego sposobu leczenia przepukliny pachwinowej. Jeśli zmiana jest nieduża i nie daje objawów, zazwyczaj zalecana jest obserwacja. Można spotkać się również ze stosowaniem pasów przepuklinowych pachwinowych, które chronią osłabione tkanki, ale należy je stosować ostrożnie i umiejętnie zakładać. W innych przypadkach wykonuje się zabieg operacyjny. Jego celem jest wzmocnienie tkanek i zlikwidowanie przepukliny. Obecnie takie operacje przeprowadzane są metodą beznapięciową (metodą Lichtensteina) z użyciem siatek z tworzywa sztucznego.

Operacja przepukliny pachwinowej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Polega na odprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego materiałem syntetycznym, zwanym siatką. Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest pozostanie pacjenta przez klika godzin w szpitalu. Czas trwania zabiegu to około 1,5h – 2h, jednakże ostateczny czas zależy od stopnia zaawansowania przepukliny. Operacje z zakresu przepuklin wykonywane są w nowoczesnej sali operacyjnej, wyposażonej w najwyższej klasy urządzenia, przez chirurga, specjalizującego  się w zabiegach operacyjnych w tej dziedzinie medycyny. Po zabiegach w naszej klinice pacjenci zostają otoczeni opieką przez wykwalifikowany personel medyczny. W zależności od zakresu operacji oraz stanu zdrowia, pacjent pozostaje w klinice około 4 godzin po zabiegu. Czas rekonwalescencji to około 2 tygodnie, a na całkowite wyleczenie tkanki łącznej to około 3 miesiące. Należy jednak przestrzegać indywidualnych zaleceń pooperacyjnych, które są decydujące w prawidłowym przebiegu gojenia.

 

LEKARZ – Operacje przepuklina pachwinowa Warszawa

lek. med. Bartosz Ziemiecki
– specjalista chirurgii ogólnej