PRZEPUKLINA PĘPKOWA U OSÓB DOROSŁYCH

przepuklina pępkowa u dorosłychPrzepuklina pępkowa u dorosłych częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. 90% z nich ma charakter nabyty, a tylko 10% dorosłych operowanych miała takie dolegliwości również w dzieciństwie. Zwykle objawia się poszerzaniem pierścienia pępka w skutek rosnącego ciśnienia w jamie brzusznej, które może powstać w trakcie ciąży, przy wodobrzuszu lub guzach w jamie brzusznej. Leczenie przepukliny pępkowej polega na odprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz zamknięciu ubytku przy użyciu siatki z tworzywa sztucznego.

 

Przepuklina pępkowa u dorosłych – przyczyny:

Głównymi przyczynami przepukliny pępkowej jest osłabienie ścian powłok brzusznych oraz wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej. Do czynników, które mogą je wywoływać są:

  • otyłość typu brzusznego,
  • ciąża,
  • przerost gruczołu krokowego, który wymaga dużego wysiłku przy oddawaniu moczu,
  • choroby układu oddechowego, np. astma, dodatkowo obciążające mięśnie brzucha,
  • nawracające zaparcia,
  • wodobrzusze,
  • podnoszenie ciężarów.

Przepuklina pępkowa u dorosłych – objawy:

Najbardziej typowym objawem jest uwypuklenie w okolicy pępka lub w samym jego centrum. Wrota tej przepukliny są zazwyczaj małych rozmiarów dlatego sprzyja to zrastaniu się zawartości i ścian worka przepuklinowego. A za tym idzie fakt, iż w takiej sytuacji jest to zazwyczaj przepuklina nieodprowadzalna. Im większy worek przepuklinowy i im mniejsze wrota, tym większe ryzyko uwięźnięcia. Gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny wraz z jelitami pojawia się silny ból w okolicy pępka, nudności i obfite wymioty, wzdęcia brzucha, nasilenie perystaltyki jelitowej. Jeśli oprócz tego zostanie odcięty dopływ krwi do worka przepuklinowego, dochodzi do bardzo szybkiej martwicy, a guz przepuklinowy staje się bardzo bolesny, obrzęknięty i zaczerwieniony. Dochodzi wysoka gorączka. Taka skrajna sytuacja wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.

Przepuklina pępkowa u dorosłych – leczenie – plastyka przepukliny pępkowej z wszyciem siatki

Przez leczenie przepukliny pępkowej rozumiemy wykonanie zabiegu chirurgicznego, polegającego na cofnięciu wszystkich elementów, które znalazły się w worku przepuklinowym. Taki zabieg nazywamy hernioplastyką. Specjaliści wprowadzają również kawałek siatki pod odszewną, co wzmacnia powłoki brzuszne i zmniejsza ryzyko nawrotu przepukliny. 

Operacja przepukliny pępkowej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Polega na odprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnieniu ścian powłok brzusznych materiałem syntetycznym, zwanym siatką. Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest pozostanie pacjenta przez klika godzin w szpitalu. Czas trwania zabiegu to około 1,5h – 2h, jednakże ostateczny czas zależy od stopnia zaawansowania przepukliny. Operacje z zakresu przepuklin brzusznych wykonywane są w nowoczesnej sali operacyjnej, wyposażonej w najwyższej klasy urządzenia, przez chirurga, specjalizującego się w zabiegach operacyjnych w tej dziedzinie medycyny. Po zabiegach w naszej klinice pacjenci zostają otoczeni opieką przez wykwalifikowany personel medyczny. W zależności od zakresu operacji oraz stanu zdrowia, pacjent pozostaje w klinice do około 4 godzin po zabiegu. Do pracy biurowej można powrócić po około 10 dniach, a do pracy fizycznej po około 12 tygodniach. Należy jednak przestrzegać indywidualnych zaleceń pooperacyjnych, które są decydujące w prawidłowym przebiegu gojenia.

LEKARZ – Operacje przepuklina pępkowa Warszawa

lek. med. Bartosz Ziemiecki
– specjalista chirurgii ogólnej