Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena

operacja dupuytrenaPrzykurcz Dupuytrena (choroba Dupuytrena) jest stanem, który dotyka rąk i palców. Powoduje to, że w dłoni nie zgina się jeden lub więcej palców. Może występować na jednej lub obu rękach.
Przykurcz Dupuytrena występuje, gdy gęstnieje tkanka łączna w dłoni. Często tkanka najpierw zgęszcza się na jednym małym obszarze, a pod skórą dłoni tworzy się „guzek” (mała, twarda grudka około 0,5-1 cm). Brodawka czasami wydaje się delikatna na początku, potem może rozwinąć się więcej guzków. Guzki są nienowotworowe (łagodne) i nie zagrażają życiu tych, u których się rozwijają, chociaż życie z nimi może być uciążliwe.

Z biegiem czasu guzki te rozwijają się i tworzą sznury tkanki. Mogą one skracać się (kurczą się), a jeśli biegną wzdłuż palca lub kciuka, ciągną je, powodując ich  zginanie się w kierunku dłoni. Przykurcze te są często łagodne i bezbolesne, ale z biegiem czasu mogą się stopniowo pogarszać. Proces powstania takiego przykurczu trwa nawet wiele lat.

Przykurcz Dupuytrena (choroba Dupuytrena) – przyczyny

Dokładna przyczyna przykurczu Dupuytrena jest nieznana, ale uważa się, że jest on związany z czynnikami genetycznymi.  Inne czynniki,  powodujące przykurcz Dupuytrena to: cukrzyca, palenie tytoniu i niektóre leki (na przykład leki na padaczkę). Nie jest jednak jasne, jak istotne są to czynniki. Choroba ta częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Większość przypadków chorobowych występuje u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat i kobiet w wieku powyżej 60 lat.

Leczenie – Przykurcz Dupuytrena (choroba Dupuytrena)

Przykurcz Dupuytrena leczenie nieoperacyjne

Część przypadków przykurczów Dupuytrena jest łagodnych i nie wymaga leczenia. Leczenie jest wymagane, jeśli schorzenie zakłóca normalne funkcjonowanie dłoni. Leczenie niechirurgiczne obejmuje radioterapię i zastrzyki z lekiem zwanym kolagenazą.

Alternatywnie, w początkowych stadiach choroby można zastosować procedurę ambulatoryjną w której stosuje się igłę wkłuwaną nad miejscem przykurczu (fasciotomia igłowa).

Operacja przykurczu Dupuytrena

W cięższych przypadkach tylko zabieg chirurgiczny może pomóc przywrócić funkcje dłoni. Dwie najczęstsze techniki chirurgiczne to:

    fasciotomia – usunięcie pogrubionej tkanki łącznej w celu rozładowania napięcia
    dermofasciotomia – gdzie skrócona tkanka łączna jest usuwana wraz z fragmentami skóry

Zabiegi te przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym a o wyborze metody leczenia decyduje chirurg.

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEG – Operacja Przykurczu Dupuytrena Warszawa

lek. med. Bartosz Weiss
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

dr n. med. Aleksander Sikora
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu