TONSILLOTOMIA – PRZYCINANIE MIGDAŁKÓW

Tonsillotomia (przycinanie migdałków) czyli zmniejszanie migdałków podniebiennych jest to zabieg, który ma na celu redukcję przerośniętych migdałków podniebiennych. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej u dzieci.

Tonsillotomia - przycinanie migdałków WarszawaPo częstych infekcjach u dzieci, migdałki podniebienne mogą się zbytnio rozrosnąć. Przerost migdałków podniebiennych powoduje zaburzenia drożności dróg oddechowych w obrębie gardła środkowego. Objawia się on zespołem obturacyjnych bezdechów w czasie snu (OSAS), zaburzeniami mowy oraz trudnościami w połykaniu, gdyż migdałki stają się mechaniczną przeszkodą w gardle. Szczególnie niebezpieczny jest zespól bezdechów OSAS. Ocenia się ze zespół ten występuje u 10-12% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Charakteryzuje się głośnym chrapaniem, niespokojnym snem, problemami z koncentracją, zaburzeniami zachowania oraz porannymi bólami głowy. Inne wskazania do zabiegu tonsillotomii to związane z zatkaniem przez przerośnięty migdałek części trąbki słuchowej, wysiękowe zapalenie uszu z niedosłuchem, nawracające zapalenia nosa, gardła i uszu czy wady zgryzu wymagające korekty stałym aparatem.

Tonsillotomia (podcinanie migdałków) – przebieg zabiegu

Zabieg zmniejszenia migdałków podniebiennych (tonsillotomia) przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a zabieg trwa około godziny. Znieczulenie do zabiegu wykonywane jest przy użyciu bezpiecznych i nowoczesnych środków znieczulających, zapewniających pooperacyjny komfort pacjentowi. Podczas zabiegu stan pacjenta jest cały czas monitorowany. Po zabiegu, pacjent przebywa w szpitalu 12-15 godzin pod opieką zespołu medycznego. W pierwszych godzinach po zabiegu przycinania migdałków pacjent nie przyjmuje pokarmów i płynów. W następne dni po zabiegu zalecana jest dieta półpłynna i papkowata. Zalecane jest spożywanie pokarmów zimnych, dzięki czemu dodatkowo znieczula się obolałe miejsca. Po zabiegu może wystąpić krwawienie (do 14 dni) jak również dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni. Zalecane jest wówczas stosowanie środków przeciwbólowych, w syropie, czopkach lub w postaci małych tabletek, które zneutralizują ból.

Często ze względów medycznych wskazane jest połączenie zabiegów przycięcia migdałków (tonsillotomia) z zabiegiem drenażu uszu.

Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/.

LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ TONSILLOTOMII (PRZYCINANIE MIGDAŁKÓW)

dr hab. n. med. Anna Rzepakowska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi

dr n. med. Paulina Zielińska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi

lek. med. Leszek Sitarz
specjalista otolaryngolog, laryngolog dziecięcy

lek. med. Agnieszka Witkowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej

 

OPINIE O ZABIEGACH PRZYCINANIA MIGDAŁKÓW WYKONANYCH W FORMMED

[ezcol_1third]

www.dobrylekarz.info

Polecam Klinikę Formmed. Moje dziecko miało operację przycięcia migdałków. Wspaniałe podejście do pacjenta. Operacja bardzo dobrze wykonana. Super warunki w klinice. Można zostać z dzieckiem na noc.

[/ezcol_1third] [ezcol_1third]

znanylekarz.pl

 • 25 kwietnia 2019 • Angelika • „Formmed”
Lekarz bardzo kompetentny, próbuje pomóc pacjentowi, szuka rozwiązań. Duża cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do dziecka. Synek był przez Panią Doktor operowany. Wspaniały lekarz. Polecam.

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]-[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third]