Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest to  choroba, która wywołuje uczucie mrowienia, drętwienie, a czasem także ból dłoni i palców w jednej lub obu rękach. To odczucie zwykle rozwija się stopniowo i zaczyna bardziej dokuczać  w ciągu nocy lub wczesnym rankiem. Objawy pogłębiają wszelkie powtarzające się działania ręki lub nadgarstka, podobnie jak utrzymywanie dłoni lub ręki w tej samej pozycji przez dłuższy czas. W największym stopniu choroba wpływa na kciuk, palec wskazujący, środkowy palec i połowę palca serdecznego. Inne objawy zespołu cieśni nadgarstka to:

  • parestezja – uczucie podobne do kłucia igłami i szpilkami
  • osłabienie mięśni u podstawy kciuka    
  • suchość skóry, obrzęk lub zmiany koloru skóry dłoni
  • tępy ból i dyskomfort w ręce, przedramieniu lub ramieniu
  • mniejsza wrażliwość na dotyk   

Zespół cieśni nadgarstka Warszawa

Zespół cieśni nadgarstka często wpływa na Twoją zręczność czyli umiejętność efektywnego używania rąk do wykonywania pewnych zadań. Może się okazać, że często upuszczasz przedmioty lub masz trudności z używaniem rąk do takich czynności jak naciskanie przycisków lub zasuwanie czy zamykanie różnych rzeczy. Możesz mieć trudności z pisaniem czy pracą na komputerze.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany uciskiem mechanicznym nerwu pośrodkowego, który kontroluje odczuwanie i ruch rąk. Tunel nadgarstkowy to wąskie przejście w Twoim nadgarstku złożone z małych kości i mocnej taśmy tkanki, która działa jak koło pasowe ścięgien, które zginają palce. W większości przypadków nie wiadomo, dlaczego nerw pośrodkowy ulega uciskowi. Ale niektóre przyczyny zwiększają ryzyko zespołu cieśni nadgarstka. Należą do nich:

  • obciążenie rodzinne
  • ciąża – u około 50% kobiet w ciąży rozwija się zespół cieśni nadgarstka
  • urazy nadgarstka  
  • inne schorzenia, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy i reumatoidalne zapalenie stawów
  • uciążliwa, powtarzalna praca ręką

Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet a ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie cieśni nadgarstka Warszawa

Jeśli masz powtarzające się objawy zespołu cieśni nadgarstka, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Zazwyczaj zdiagnozuje on chorobę, pytając o objawy i badając dłoń, nadgarstek lub rękę oraz skieruje do lekarza specjalizującego się w leczeniu tego typu chorób – najczęściej ortopedy zajmującego się chirurgią ręki. W niektórych przypadkach zespół cieśni nadgarstka znika bez leczenia lub objawy choroby zmniejszają się poprzez wprowadzenie prostych środków zaradczych. U kobiet w ciąży stan często poprawia się w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Leczenie może być konieczne, jeśli choroba utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy po porodzie.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka należy rozpocząć jak najszybciej. W początkowym stadium choroby, zaburzenie związane z uciskaniem nerwów są odwracalne. Przy zlekceważeniu oznak choroby może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu.

U niektórych osób skuteczne są nieoperacyjne zabiegi, takie jak szyny nadgarstkowe i zastrzyki z kortykosteroidów. Jeżeli zabiegi te nie złagodzą objawów, wymagana jest operacja. Jest ona również niezbędna, jeśli istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia nerwów.

Zespół cieśni nadgarstka zabieg – operacja cieśni nadgarstka Warszawa

operacja cieśni nadgarstka warszawaZabiegi chirurgiczne zespołu cieśni nadgarstka przeprowadzane są zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i miejscowym. W przypadku łagodnego zespołu cieśni nadgarstka zabieg natychmiast łagodzi objawy choroby. Rekonwalescencja osób z ciężkim uszkodzeniem nerwów trwa o wiele dłużej. W skrajnych przypadkach choroba może powracać.
W zależności od tego, którą dłoń operowano i od rodzaju Twojej pracy, zazwyczaj będziesz mógł wrócić do pracy w ciągu kilku tygodni po operacji. Ręki możesz początkowo używać do wykonywania lekkich czynności, które nie powodują nadmiernego bólu lub dyskomfortu. Staraj się unikać używania ręki do bardziej wymagających czynności, aż do całkowitego wyzdrowienia, co może potrwać kilka tygodni.

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEG – Zespół Cieśni Nadgarstka Warszawa

lek. med. Bartosz Weiss
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu