Polidaktylia

Polidaktylia operacja WarszawaPolidaktylia – dodatkowe palce czyli tzw. wielopalcowość jest to zaburzenie rozwojowe polegające na występowaniu dodatkowych lub szczątkowych palców (czasami tylko zawiązków) u rąk lub stóp po jednej lub obu stronach kończyn. Polidaktylia zdarza się raz na 500 do 1000 urodzeń i częściej dotyczy chłopców. W przypadku ręki dodatkowy palec wyrasta najczęściej po zewnętrznych stronach dłoni, a w przypadku stopy stanowi zwykle on zwykle wypustkę prawidłowych palców. W polidaktylii typu A palce dodatkowe posiadają ukształtowany szkielet kostny i stawy. W polidaktylii typu B brak jest szkieletu kostnego, a dodatkowy palec zbudowany jest ze skóry. Ze względu na lokalizację wyróżnia się polidaktylię:

– przedosiową (dodatkowy palec / palce pojawia się po stronie kciuka – strona kości promieniowej, lub dużego palca u stopy – strona kości piszczelowej)

– zaosiową (dodatkowy palec / palce pojawia się po stronie małego palca – strona kości łokciowej rąk lub strzałkowa stóp).

Zwykle dodatkowy palec występuje tylko na jednej ręce lub na jednej stopie. Niektóre dzieci rodzą się z dodatkowymi palcami na obu dłoniach lub obu stopach, a nawet, ale o wiele rzadziej, na obu rękach i obu stopach.

Polidaktylia – przyczyny powstania

W trakcie normalnego rozwoju zarodkowego, ręka początkowo tworzy kształt wiosła, a następnie – około szóstego lub siódmego tygodnia ciąży – dzieli się na osobne palce. Gdy w procesie tym wystąpi nieregularność, pojedynczy palec dzieli się na dwie części i tworzy się dodatkowy palec – polidaktylia.

Zdecydowana większość przypadków polidaktylii jest sporadyczna, co oznacza, że występują bez widocznej przyczyny, ale niektóre mogą być spowodowane defektem genetycznym lub powstać w wyniku dziedziczenia. Polidaktylia nie jest na ogół połączona z innymi wadami rozwojowymi. 

Polidaktylia – leczenie

W trakcie badania polidaktylii należy rozpoznać, w jakim stopniu dodatkowe palce wchodzą w układ z prawidłowym układem kostnym. W przypadku gdy nie występuje tego rodzaju zależność, to można je chirurgicznie usunąć we wczesnym etapie dzieciństwa. W przypadku, gdy dodatkowe palce są związane z prawidłowym układem kostnym, należy rozważyć czy nie bezpieczniej będzie poczekać z zabiegiem chirurgicznym polidaktylii do 4 roku życia, gdy można będzie bardzo dokładnie określić położenie każdego elementu kostnego.

Zabieg chirurgiczny usunięcia dodatkowych palców przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1 do 3 godzin. Dziecko znieczulane jest do zabiegu przy użyciu bezpiecznych i nowoczesnych środków znieczulających, zapewniających pooperacyjny komfort pacjentowi. Podczas zabiegu stan pacjenta jest cały czas monitorowany.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – POLIDAKTYLIA (polidaktylii typu B brak jest szkieletu kostnego)

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ