Polidaktylia

Polidaktylia operacja WarszawaPolidaktylia – dodatkowe palce czyli tzw. wielopalcowość jest to zaburzenie rozwojowe polegające na występowaniu dodatkowych lub szczątkowych palców (czasami tylko zawiązków) u rąk lub stóp po jednej lub obu stronach kończyn. Polidaktylia zdarza się raz na 500 do 1000 urodzeń i częściej dotyczy chłopców. W przypadku ręki dodatkowy palec wyrasta najczęściej po zewnętrznych stronach dłoni, a w przypadku stopy stanowi zwykle on zwykle wypustkę prawidłowych palców. W polidaktylii typu A palce dodatkowe posiadają ukształtowany szkielet kostny i stawy. W polidaktylii typu B brak jest szkieletu kostnego, a dodatkowy palec zbudowany jest ze skóry. Ze względu na lokalizację wyróżnia się polidaktylię:

– przedosiową (dodatkowy palec / palce pojawia się po stronie kciuka – strona kości promieniowej, lub dużego palca u stopy – strona kości piszczelowej)

– zaosiową (dodatkowy palec / palce pojawia się po stronie małego palca – strona kości łokciowej rąk lub strzałkowa stóp).

Zwykle dodatkowy palec występuje tylko na jednej ręce lub na jednej stopie. Niektóre dzieci rodzą się z dodatkowymi palcami na obu dłoniach lub obu stopach, a nawet, ale o wiele rzadziej, na obu rękach i obu stopach.

Polidaktylia – przyczyny powstania

W trakcie normalnego rozwoju zarodkowego, ręka początkowo tworzy kształt wiosła, a następnie – około szóstego lub siódmego tygodnia ciąży – dzieli się na osobne palce. Gdy w procesie tym wystąpi nieregularność, pojedynczy palec dzieli się na dwie części i tworzy się dodatkowy palec – polidaktylia.

Zdecydowana większość przypadków polidaktylii jest sporadyczna, co oznacza, że występują bez widocznej przyczyny, ale niektóre mogą być spowodowane defektem genetycznym lub powstać w wyniku dziedziczenia. Polidaktylia nie jest na ogół połączona z innymi wadami rozwojowymi. 

Polidaktylia – leczenie

W trakcie badania polidaktylii należy rozpoznać, w jakim stopniu dodatkowe palce wchodzą w układ z prawidłowym układem kostnym. W przypadku gdy nie występuje tego rodzaju zależność, to można je chirurgicznie usunąć we wczesnym etapie dzieciństwa. W przypadku, gdy dodatkowe palce są związane z prawidłowym układem kostnym, należy rozważyć czy nie bezpieczniej będzie poczekać z zabiegiem chirurgicznym polidaktylii do 4 roku życia, gdy można będzie bardzo dokładnie określić położenie każdego elementu kostnego.

Zabieg chirurgiczny usunięcia dodatkowych palców przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1 do 3 godzin. Dziecko znieczulane jest do zabiegu przy użyciu bezpiecznych i nowoczesnych środków znieczulających, zapewniających pooperacyjny komfort pacjentowi. Podczas zabiegu stan pacjenta jest cały czas monitorowany.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – POLIDAKTYLIA

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

dr n. med. Budner Margareta
specjalista chirurg dziecięcy, specjalista chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ