Przepuklina

Przepuklina powstaje wskutek przemieszczenia się narządów, najczęściej jelit, poza jamę brzuszną. Powstaje ona w miejscach gdzie ściany jamy brzusznej są osłabione lub nie w pełni połączone (worek przepuklinowy).

Przepuklina - w trakcie operacji

U dzieci ujawnia się gdy niemowlę zaczyna płakać, krzyczeć, kaszleć lub w trakcie wypróżniania się. W brzuszku dziecka pojawia się ciśnienie, które wypycha jelita w kierunku osłabionych mięśni. Gdy napotkają otwór w mięśniach następuje wybrzuszenie części narządu wewnętrznego i w miejscu gdzie pojawia się widoczne jest miękkie zgrubienie. W początkowym okresie cofa się ona samoistnie lub pod niewielkim naciskiem.

W zależności od miejsca osłabienia ściany powłok brzusznych możemy mieć do czynienia z przepukliną pachwinową oraz przepukliną brzuszną  jak na przykład przepuklina kresy białej czy przepuklina pępkowa.

Przepuklina pępkowa

Przyczyną przepukliny pępkowej jest osłabienie mięśni oraz tkanki łącznej w okolicach pępka. Uwidacznia się jako uwypuklenie skóry pępka. Zdarza się ona u niemowląt i na ogół nie wymaga leczenia operacyjnego. W przypadku jej wykrycia należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania. W trakcie wizyty lekarz poradzi również w jaki sposób należy rehabilitować dziecko. Na ogół zamyka się samoistnie, gdy mięśnie odpowiednio się wzmocnią. Gdy nie nastąpi to do końca drugiego roku życia wskazany jest zabieg operacyjny. W trakcie zabiegu chirurgicznego  likwiduje się worek przepuklinowy i odtwarza się ciągłość powłok brzusznych.

Przepuklina kresy białej

W przypadku przepukliny kresy białej wrota przepukliny powstają w nadbrzuszu, w linii środkowej ciała, pomiędzy mostkiem a pępkiem, w miejscu gdzie występuje błona mięśniowa łącząca ze sobą włókna powięzi mięśniowych (kresa biała). U dziecka w linii środkowej pojawia się wypukłość, najczęściej gdy dzieci gdy zaczynają siadać, chodzić czy biegać. Przepuklina kresy białej częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia przepukliny kresy białej jest zabieg operacyjny w trakcie którego wykonuje się wzmocnienia uszkodzonych lub osłabionych mięśni.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa jest najczęstszą chorobą chirurgiczną wieku dziecięcego i dotyczy około 4% niemowląt, z tym że kilkukrotnie częściej dotyczy chłopców niż dziewcząt. Jej przyczyną jest przemieszczanie się zawartości jamy brzusznej w wyniku osłabienia lub zaniku mięśni w okolicy kanału pachwinowego. Przepuklina pachwinowa ujawnia się w postaci miękkiego guzka w okolicy pachwinowej. Powiększa się on przy płaczu czy krzyku dziecka lub gdy wykonuje czynności wymagające wysiłku fizycznego. W przypadku przepukliny pachwinowej niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Jest ona konieczna, gdyż dziecku może grozić uwięźnięcie przepukliny we wrotach przepukliny co w konsekwencji może prowadzić do zagrażającej życiu niedrożności jelit i ich martwicy. Dlatego też w przypadku jej zauważenia należy pilnie zgłosić się do lekarza.

 Zabiegi chirurgiczne usunięcia przepuklin polegają na likwidacji worka przepuklinowego oraz odtworzeniu ciągłości i wzmocnieniu powłok mięśniowych. Dziecko opuszcza szpital następnego dnia po przeprowadzeniu zabiegu. Rekonwalescencja po operacji przepukliny trwa kilka dni.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

dr n. med. Budner Margareta
specjalista chirurg dziecięcy, specjalista chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ