Stulejka

Stulejka operacja u dzieci WarszawaStulejka jest to zwężenie napletka (fałdu skóry przykrywającego zakończenie penisa) uniemożliwiające prawidłowe zsuwanie się napletka z żołędzi. Stulejka może wystąpić u dziecka jak i u osoby dorosłej.

Stulejka u dzieci

U dzieci do 2-3 roku życia częstym przypadkiem jest ścisłe przyleganie napletka do żołędzi wydzieliną tłuszczową – mastką. Także sam napletek jest w tym wieku dość długi, a jego zakończenie mało elastyczne, co może powodować trudności w jego odciągnięciu. Ponieważ sytuacja taka występuje u około 90% chłopców stan taki nazywany jest stulejką fizjologiczną.

Stulejka u dzieci – leczenie

W drugim roku życia mastka zaczyna wypłukiwać się co powoduje stopniowe odklejanie się napletka. Nie wolno podejmować prób zsunięcia napletka na siłę, gdyż powoduje to ból a w skrajnych przypadkach może spowodować pęknięcia. W przypadku, gdy napletek, przy prawidłowej pielęgnacji, nie zsunął się do 3 roku życia, to uważa się że przyczyną tego może być zaburzenie rozwojowe. W takim przypadku rodzice powinni skontaktować się z chirurgiem w celu określenia metody leczenia. Niekiedy wystarczy proste rozszerzenie napletka i jego natłuszczenie oraz zsunięcie, ale należy brać po uwagę możliwość uszkodzenia wędzidełka. Przy takim rozpoznaniu, należy przeprowadzić operacyjnie korektę wędzidełka napletka z jednoczesną plastyką napletka likwidującą przewężenie – usunięcie stulejki.

Zabieg usunięcia stulejki  przeprowadzany jest u dzieci w znieczuleniu ogólnym. W szpitalu przygotowanie do zabiegu stulejki rozpoczyna się naklejaniem specjalnych plastrów, znieczulających skórę. Operacja stulejki trwa od 30 do 60 minut. Po zabiegu, mały Pacjent przewożony jest do pokoju pacjenta, gdzie jest możliwość przebywania cały czas z rodzicami. Dziecko opuszcza szpital kilka godzin po zabiegu lub następnego dnia po przeprowadzeniu zabiegu. Rekonwalescencja po operacji stulejki u dziecka trwa około dwóch tygodni.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – OPERACJA STULEJKI u Dzieci

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Joanna Samotyjek
– urolog dziecięcy, specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Diyaa Alhashlamoun
– specalista chirurg dziecięcy

 

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

PORADNIA UROLOGICZNA

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ