Wędzidełko języka

Formmed wędzidełko językaWędzidełko języka jest pasmem tkanki łącznej, która łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Krótkie wędzidełko języka powoduje brak odpowiedniej ruchomości języka, ogranicza ruchy języka, co ma bezpośredni wpływ na rozwój mowy dziecka poprzez uniemożliwienie poprawnej artykulacji niektórych głosek. Zbyt krótkie wędzidełko języka prowadzi również do utrwalania się nieprawidłowości w ssaniu, połykaniu i żuciu, powoduje wady zgryzu oraz ślinotoki.

Wędzidełko języka – leczenie

Podcięcie wędzidełka języka (frenotomia) to popularny zabieg chirurgiczny stosowany w celu wydłużenia języka. Polega on na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Zabieg taki może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, czasami jednak w przypadku małych dzieci wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg podcięcia wędzidełka można wykonać w każdym wieku, z tym że wykonując go we wcześniejszym wieku umożliwiamy dziecku prawidłowy rozwój. Po wykonaniu operacji konieczne jest kontynuowanie ćwiczeń, które nauczą unosić język do góry, a także zapobiegną powstawaniu zrostów.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – frenotomia (podcięcie wędzidełka języka)

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ