Wędzidełko języka
Wędzidełko języka jest pasmem tkanki łącznej, która łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Krótkie wędzidełko języka powoduje brak odpowiedniej ruchomości języka, ogranicza ruchy języka, co ma bezpośredni wpływ na rozwój mowy dziecka poprzez uniemożliwienie poprawnej artykulacji niektórych głosek. Zbyt krótkie wędzidełko języka prowadzi również do utrwalania się nieprawidłowości w ssaniu, połykaniu i żuciu, powoduje wady zgryzu oraz ślinotoki.
Wędzidełko języka – leczenie
Podcięcie wędzidełka języka (frenotomia) to popularny zabieg chirurgiczny stosowany w celu wydłużenia języka. Polega on na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Zabieg taki może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, czasami jednak w przypadku małych dzieci wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
Zabieg podcięcia wędzidełka można wykonać w każdym wieku, z tym że wykonując go we wcześniejszym wieku umożliwiamy dziecku prawidłowy rozwój. Po wykonaniu operacji konieczne jest kontynuowanie ćwiczeń, które nauczą unosić język do góry, a także zapobiegną powstawaniu zrostów.
Więcej informacji Ankyloglossia
LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – frenotomia (podcięcie wędzidełka języka)
lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej
lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy
dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy
lek. med. Agnieszka Witkowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej