Wnętrostwo

Wnętrostwo operacja u dziecka WarszawaWnętrostwo jest to wada rozwojowa u noworodków płci męskiej polegająca na nieprawidłowym położeniu jądra lub obu jąder. Nie są one umieszczone w worku mosznowym, ale znajdują się w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Wnętrostwo zwykle ma związek z przepukliną pachwinową. Nieprawidłowość ta dotyczy ok. 30% wcześniaków oraz ok. 3% noworodków urodzonych o czasie. Często jądra samoistnie zajmują prawidłową pozycję już po urodzeniu dziecka. Samoistne zstępowanie jąder występuje najczęściej w pierwszych trzech miesiącach życia. Wnętrostwo jest wadą rozwojową którą należy bezwzględnie leczyć. Nie leczone może prowadzić do niepłodności oraz nowotworów jąder.

 

Wnętrostwo u dzieci – przyczyny

Dokładna przyczyna niezstąpienia jądra nie jest znana. Sprawy związane z genetyką, zdrowiem matki i inne czynniki środowiskowe mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną i spowodować zmiany fizyczne, które wpływają na rozwój jąder.
Czynnikami które mogą zwiększać ryzyko niezstąpienia jądra u noworodka są: niska waga dziecka po urodzeniu, przedwczesny poród, problemy z rozwojem narządów płciowych w rodzinie, używanie alkoholu przez matkę podczas ciąży, palenie papierosów przez matkę w okresie ciąży, kontakt rodziców z niektórymi pestycydami.

Wnętrostwo u dzieci – leczenie

Powszechnie stosowanym sposobem leczenia wnętrostwa jest zabieg operacyjny. Leczenie operacyjne wnętrostwa powinno być przeprowadzane przed 12-18 miesiącem życia, a często zabieg jest zalecany już po ukończeniu 6 miesiąca życia. Operacja wnętrostwa polega na sprowadzeniu jądra do moszny i zamknięciu worka przepuklinowego, tzw. przepukliny pachwinowej skośnej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a dziecko opuszcza szpital następnego dnia po jego przeprowadzeniu. Rekonwalescencja po operacji wnętrostwa trwa kilka dni.

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – WNĘTROSTWO

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Joanna Samotyjek
– urolog dziecięcy, specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Diyaa Alhashlamoun
– specalista chirurg dziecięcy

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

PORADNIA UROLOGICZNA