Wnętrostwo

Wnętrostwo operacja u dziecka WarszawaWnętrostwo jest to wada rozwojowa u noworodków płci męskiej polegająca na nieprawidłowym położeniu jądra lub obu jąder. Nie są one umieszczone w worku mosznowym, ale w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Wnętrostwo zwykle ma związek z przepukliną pachwinową. Nieprawidłowość ta dotyczy ok. 30% wcześniaków oraz ok. 3% noworodków urodzonych o czasie. Często jądra zajmują prawidłową pozycję już po urodzeniu dziecka. Samoistne zstępowanie jąder występuje najczęściej w pierwszych trzech miesiącach życia. Nie leczone wnętrostwo może prowadzić do niepłodności oraz nowotworów jąder.

 

Wnętrostwo – przyczyny

Dokładna przyczyna niezstąpienia jądra nie jest znana. Sprawy związane z genetyką, zdrowiem matki i inne czynniki środowiskowe mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną i spowodować zmiany fizyczne, które wpływają na rozwój jąder.
Czynniki które mogą zwiększać ryzyko niezstąpienia jądra u noworodka są: niska waga po urodzeniu, przedwczesny poród, problemy z rozwojem narządów płciowych w rodzinie, używanie alkoholu przez matkę podczas ciąży, palenie papierosów przez matkę, kontakt rodziców z niektórymi pestycydami.

Wnętrostwo – leczenie

Powszechnie stosowanym sposobem leczenia wnętrostwa jest zabieg operacyjny. Leczenie operacyjne wnętrostwa powinno być przeprowadzane przed 12-18 miesiącem życia, a często zabieg jest zalecany już po ukończeniu 3-6 miesiąca życia. Operacja wnętrostwa polega na sprowadzeniu jądra do moszny i zamknięciu worka przepuklinowego, tzw. przepukliny pachwinowej skośnej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a dziecko opuszcza szpital następnego dnia po jego przeprowadzeniu. Rekonwalescencja po operacji wnętrostwa trwa kilka dni.

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – WNĘTROSTWO

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

dr n. med. Budner Margareta
specjalista chirurg dziecięcy, specjalista chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

dr n. med. Dariusz Schlegel
specjalista urolog, urolog dziecięcy

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

PORADNIA UROLOGICZNA