Wodniak jądra

Wodniak jądra u dziecka operacjaWodniak jądra u dziecka  jest to nagromadzenie płynu między osłonkami jądra (pomiędzy błoną otrzewną a błoną surowiczą). Jest przypadkiem często spotykanym u noworodków, średnio rodzi się z nim co dwudziesty chłopiec. Wodniak jądra występuje z przepukliną – nie zamkniętym połączeniem pomiędzy jamą brzuszną a moszną. Obecność przepukliny powoduje przedostawanie się płynu z jamy brzusznej do worka mosznowego. Moszna jest powiększona sprawiając wrażenie obrzękniętej. Schorzeniem tego samego typu jest wodniak powrózka nasiennego z tym, że przestrzeń gromadząca płyn znajduje się na przebiegu powrózka nasiennego.

Wodniak jądra – leczenie

Na ogół wodniak jądra u niemowląt nie wymaga specjalistycznego leczenia. Należy jednak bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i przeprowadzać kontrole w trakcie kolejnych wizyt. Ponad 80% wodniaków ulega zanikowi w pierwszym lub na początku drugiego roku życia dziecka, gdy wyrostek pochwowy ulega zamknięciu, a zgromadzony płyn wchłania się samoistnie. W przypadku występowania w drugim roku życia wodniaka jądra (lub wodniaka powrózka nasiennego) konieczne staje się leczenie operacyjne.

W trakcie zabiegu usunięcia wodniaka jądra likwiduje się przepuklinę oraz wypreparowuje się kanał łączący worek mosznowy z jamą brzuszną.

Zabieg usunięcia wodniaka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a dziecko opuszcza szpital następnego dnia po przeprowadzeniu operacji. Rekonwalescencja po operacji usunięcia wodniaka jądra trwa kilka dni, jednak dziecko następnego dnia po zabiegu jest już w pełni aktywne.

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – WODNIAK JĄDRA

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

dr n. med. Budner Margareta
specjalista chirurg dziecięcy, specjalista chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

dr n. med. Dariusz Schlegel
specjalista urolog, urolog dziecięcy

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

PORADNIA UROLOGICZNA