Wodniak jądra

Wodniak jądra u dziecka operacjaWodniak jądra u dziecka  jest to nagromadzenie płynu między osłonkami jądra (pomiędzy błoną otrzewną a błoną surowiczą). Jest przypadkiem często spotykanym u noworodków, średnio rodzi się z nim co dwudziesty chłopiec. Wodniak jądra występuje z przepukliną – nie zamkniętym połączeniem pomiędzy jamą brzuszną a moszną. Obecność przepukliny powoduje przedostawanie się płynu z jamy brzusznej do worka mosznowego. Moszna jest powiększona sprawiając wrażenie obrzękniętej. Schorzeniem tego samego typu jest wodniak powrózka nasiennego z tym, że przestrzeń gromadząca płyn znajduje się na przebiegu powrózka nasiennego.

Wodniak jądra leczenie

Na ogół wodniak jądra u niemowląt nie wymaga specjalistycznego leczenia. W przypadku jego wystąpienia należy jednak bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i przeprowadzać kontrole w trakcie kolejnych wizyt wyznaczonych przez specjalistę. Ponad 80% wodniaków u dzieci ulega zanikowi w pierwszym lub na początku drugiego roku życia dziecka, gdy wyrostek pochwowy ulega zamknięciu, a zgromadzony płyn wchłania się samoistnie. W przypadku występowania w drugim roku życia wodniaka jądra (lub wodniaka powrózka nasiennego) konieczne staje się leczenie operacyjne.

Operacja wodniaka jądra u dziecka

W trakcie zabiegu operacyjnego usunięcia wodniaka jądra likwiduje się przepuklinę oraz wypreparowuje się kanał łączący worek mosznowy z jamą brzuszną. Operacja wodniaka jądra u dziecka trwa na ogół od 1 do 2 godzin.

Zabieg usunięcia wodniaka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a dziecko opuszcza szpital następnego dnia po przeprowadzeniu operacji. Rekonwalescencja po operacji usunięcia wodniaka jądra trwa kilka dni, jednak dziecko następnego dnia po zabiegu jest już w pełni aktywne.

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – WODNIAK JĄDRA

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Dariusz Schlegel
specjalista urolog, urolog dziecięcy

 

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

PORADNIA UROLOGICZNA