Endoskopowa operacja zatok szczękowych FESS/FEOZ

Endoskopowa operacja zatok szczękowych jest nowoczesną i coraz częściej stosowaną metodą leczenia stanów zapalnych zatok szczękowych jak również usuwania polipów nosa. Na przewlekłe zapalenie zatok choruje około 15 % osób. Przyczyną procesu zapalnego jest zaburzona wentylacja zatok co prowadzi do zmian w obrębie błony śluzowej i gromadzenia się wydzieliny wewnątrz zatok. W części przypadków wystarczające jest leczenie lekami donosowymi lub antybiotykami. Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy, jedyną metodą wyleczenia jest zabieg chirurgiczny FESS / FEOZ.

FESS to tłumaczenie z języka angielskiego – funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych. Często jest też używany polski odpowiednik tej nazwy FEOZ – funkcjonalna endoskopowa operacja zatok.

Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie zdjęć tomograficznych nosa i zatok przynosowych oraz konsultacja u lekarza laryngologa.

Endoskopowa operacja zatok szczękowych FESS/FEOZ – zabieg

Operacja jest przeprowadzana przez otwory nosowe pacjenta przy użyciu narzędzi mikrochirurgicznych i wykorzystaniu wizualizacji endoskopowej. Umożliwia to bardzo dokładne usunięcie zmienionych chorobowo obszarów i ogranicza zabieg tylko do tkanek, które rzeczywiście tego wymagają z zachowaniem nienaruszonych struktur anatomicznych nie zmienionych chorobowo tkanek. Zabieg nie wymaga cięć na skórze twarzy dzięki czemu brak jest widocznych zmian pooperacyjnych – blizn na twarzy pacjenta. W trakcie zabiegu chirurg usuwa zmiany w obrębie ujść zatok przynosowych i rozszerza ich ujście, dzięki czemu następuje udrożnienie ujść zatok przynosowych i poprawia się ich wentylacja i drenaż.

Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i w zależności od rozległości zmian trwa od 1 do 2 godzin. Po operacji pobyt w naszej klinice trwa na ogól 1 dzień. Później Pacjent powinien przez około 2 tygodnie odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego.

Endoskopowa operacja zatok szczękowych FESS / FEOZ – efekty

Pełny efekt zabiegu Pacjenci odczuwają po kilku miesiącach, gdy po pełnym wygojeniu, zatoki odzyskują pierwotną drożność i zaczynają prawidłowo funkcjonować. Część pacjentów przestaje również chrapać i oddychać przez usta czy cierpieć na migreny.

Endoskopowa operacja zatok szczękowych umożliwia likwidację przyczyn choroby i niweluje uciążliwe dla pacjenta jej objawy. Efekt poprawy drożności dróg oddechowych jest trwały. Metoda FESS / FEOZ jest najmniej inwazyjną techniką operacyjną w obrębie zatok i charakteryzuje się krótszym od innych metod okresem hospitalizacji i rekonwalescencji.

LEKARZE wykonujący zabieg – Endoskopowa operacja zatok szczękowych Warszawa

dr n. med. Paulina Zielińska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi