GASTROSKOPIA

Badanie cienkim nowoczesnym gastroskopem (9,2 mm) z funkcją NBI i w standardzie HDTV. Gastroskopia znieczulenie

Gastroskopia jest to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego które pozwala dokładnie ocenić przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy. W jego trakcie lekarz ocenia te narządy pod względem wyglądu błony śluzowej, elastyczność ścian oraz soku żołądkowego (ilość, kolor, ewentualne domieszki żółci) a także może pobrać materiał do badania histopatologicznego.W trakcie badania widoczne są zmiany chorobowe błony śluzowej wielkości milimetra. Gastroskopia jest podstawowym badaniem profilaktycznym. W zależności od preferencji Pacjenta stosujemy do badania gastroskopii znieczulenie ogólne jak i znieczulenie miejscowe.

Wskazania do wykonania badania gastroskopii:

  • Podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
  • Wystąpienie objawów dyspeptycznych i objawów choroby refluksowej (bólów brzucha, odbijania, zgagi);
  • Dysfagia – problemy z przełykaniem i odynofagia – bolesne przełykanie;
  • Objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (fusowate lub krwiste wymioty, smolisty stolec)
  • Niedokrwistość
  • Objawy dyspeptyczne u osoby przyjmującej niesteroidowe leki przeciwzapalne (np.aspiryna, diclofenac, ibuprofen i inne)
  • Uporczywe objawy sugerujące chorobę refluksową przełyku
  • Ból w klatce piersiowej o niejasnej przyczynie
  • Niewyjaśniona utrata masy ciała;
  • Wymioty
  • Dolegliwości bólowe w okolicy nadbrzusza
  • Jako badanie kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu
  • Podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych;
  • Podejrzenie choroby trzewnej (celiakia)

Przebieg badania – gastroskopia

Przed badaniem gastroskopowym pacjent powinien (o ile posiada) zdjąć okulary oraz wyjąć protezy zębowe. Przed wprowadzeniem endoskopu, gardło znieczulane jest lekiem 10% roztworem Lidokainy w postaci aerozolu. Pacjent kładzie się na leżance, na lewym boku z głową przygiętą  do klatki piersiowej. Do ust wkłada się plastikowy ustnik, przez który wprowadzany jest gastroskop. Pod kontrolą widocznego obrazu endoskopowego endoskop przesuwany jest przez przełyk do żołądka i dwunastnicy. Jest to najbardziej nieprzyjemny moment badania. Podczas całego badania powinno się swobodnie i miarowo oddychać i nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. W trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego. Wówczas wprowadza się kleszczyki przez kanał biopsyjny w gastroskopie i pobiera niewielkie wycinki (wielkości ziarna ryżu) do dalszego badania. Pobranie wycinków jest dla pacjenta bezbolesne, a błona śluzowa żołądka szybko się regeneruje. W przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka lub dwunastnicy wykonywany jest test urazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori. Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym, czas badania jest indywidualnie zmienny – zazwyczaj trwa około 5-10 minut.

Gastroskopia przeprowadzana jest zaawansowanym technologicznie sprzętem endoskopowym firmy Olympus zapewniającym najlepszą możliwą jakość obrazu dla endoskopów dzięki obrazowi jakości HDTV oraz funkcji NBI.

Po zabiegu pacjent otrzymuje opis badania endoskopowego. Ze względu na znieczulone gardło po gastroskopii, pacjent przez godzinę nie powinien jeść i pić. Wynik badania histopatologicznego odbiera się po trzech tygodniach.

Gastroskopia znieczulenie ogólne

Gastroskopia w Formmed wykonywana jest również w znieczuleniu ogólnym.  W takim przypadku w badaniu bierze również udział zespół anestezjologiczny z lekarzem anestezjologiem. Pacjent po podaniu dożylnie środka znieczulającego usypia na kilkanaście minut. Po wybudzeniu Pacjent pozostaje jeszcze kilkadziesiąt minut w klinice. Poza tym tzw. „gastroskopia pod narkozą” nie różni się od badania gastroskopii w znieczuleniu miejscowym.

 

W Formmed udzielane są również konsultacje gastrologiczne dla dzieci i dorosłych.

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA – GASTROSKOPIA

  1. Gastroskopia nie wymaga specjalnego przygotowania.
  2. Jeżeli zabieg jest wykonywany w godzinach rannych, pacjent musi być na czczo.
  3. Jeżeli zabieg wykonywany jest w godzinach popołudniowych, pacjent powinien pozostawać minimum 6 godzin bez jedzenia .
  4. W przypadku badań gastroskopowych bez znieczulenia dopuszczalne jest wypicie ostatniego płynu (woda ) na 2 godziny przed badaniem (dotyczy to okresów letnich, bardzo gorących lub osób starszych biorących leki odwadniające).
  5. Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu, to minimum 4 godziny przed badaniem pacjent nie powinien również pić.

Pacjenci przyjmujący leki:

  1. W przypadku przyjmowania leków należy je przyjąć na około 2 godziny przed badaniem, popijając niewielką ilością wody.
  2. Nie należy brać tylko leków stosowanych w cukrzycy, zarówno insuliny jak i leków doustnych. W tym przypadku wskazane jest wykonanie poziomu cukru przed badaniem.

Leki przeciwkrzepliwe: do zabiegów gastroskopii nie jest wymagane odstawianie aspiryny przyjmowanej w prewencji schorzeń kardiologicznych.

Inne leki: Acenokumarol, Warwaryna Sintrom – badanie może być wykonane bez odstawienia leków, ale przy ich stosowaniu nie będą pobierane wycinki na badanie histopatologiczne i na test na Helicobacter pylori. W przypadku konieczności pobrania wycinków, badanie musi być powtórzone po zamianie w/w leków na zastrzyki z Heparyny drobnocząsteczkowej (np. Clexan, Fraxiparin), na okres 3-5 dni przed planowanym zabiegiem (zalecany INR poniżej 1, 5 ).

Clopidogrel i inne leki stosowane w chorobie wieńcowej, po założeniu stentów: jak wyżej, tylko okres odstawienia i przestawienia na heparynę powinien wynosić minimum 7 dni.

Leki przeciwpłytkowe: Aclotin, Ticlid – zamiana na około 10 dni przed zabiegiem.

Nowe leki typu: Xalerto – odstawienie leków według wskazań lekarza.

Preparaty żelaza: siedem dni przed badaniem Pacjent musi zaprzestać przyjmowania preparatów żelaza.

 

Gastroskopia – przeciwwskazania do wykonania badania:

Przeciwwskazania do wykonywania badań gastroskopowych to:

  • świeży zawał serca
  • ostra niewydolność wieńcowa
  • ostra niewydolność oddechowa
  • niekontrolowane nadciśnienie
  • niedociśnienie i wstrząs
  • brak współpracy z pacjentem

LEKARZE – BADANIE GASTROSKOPIA Warszawa

lek. med. Pniewski Piotr
specjalista chorób wewnętrznych

lek. med. Piotr Szczeciński
specjalista chorób wewnętrznych, specjalista gastroenterologii

lek. med. Michał Kaczmarek
specjalista gastroenterolog, specjalista chirurgii ogólnej

lek. med. Adam Kasprzyński
– specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych

Endoskopia

 

OPINIE O ZABIEGACH ENDOSKOPOWYCH WYKONANYCH W FORMMED

[ezcol_1third]

https://swiatprzychodni.pl

Piotr 5/5 26-09-2018 17:46

Badanie gastroskopii godne polecenia. Ze względów zdrowotnych muszę je wykonywać corocznie. Dzięki Światowi Przychodni trafiłem do Formmed i już nie zmienię placówki ani lekarza. Doktor Pniewski to naprawdę lekarz z powołania. Delikatnie a jednocześnie zdecydowanie przeprowadza badanie. Placówka świetnie wyposażona. Obsługa bardzo sympatyczna. Polecam. Naprawdę mam porównanie z innymi lekarzami i przychodniami.

[/ezcol_1third] [ezcol_1third]

https://swiatprzychodni.pl/

 • Maria 5/5 02-02-2018 21:22

Super przychodnia i super lekarze. Miałam robioną gastroskopię. Tak delikatnego i spokojnego lekarza jak doktor Pniewski to naprawdę niezbyt często się spotyka. Dzięki niemu i pomagającej mu pani Asi wszystko przebiegło bez problemu mimo, że na początku się bardzo bałam. Bardzo sympatyczne panie w rejestracji i piękne wyposażenie. Polecam

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]

https://www.cylex-polska.pl/

 • Risvus Riku Poxaxbor

Byłam w Formmedzie na badaniu gastroskopii. Pan doktor Pniewski który je wykonywał, to prawdziwy lekarz z powołania. Bałam się, a on mnie uspokajał, zapewniał, ze wszystko zrobi delikatnie. Okazało się że strach ma wielkie oczy, przynajmniej przy tym lekarzu i pani pielęgniarce. Przychodnia super, wszyscy grzeczni i uśmiechnięci dla pacjentów.

[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third]