Inlay/onlay kompozytowy

Inlay i onlay (wkłady koronowe) stanowią alternatywę dla wypełnień tradycyjnych. Stosowane są szczególnie przy dużych ubytkach w zębach bocznych. W zależności od rozległości ubytku jaki rekonstruujemy – przy mniejszych ubytkach wykonujemy inlay, a przy większych onlay.

Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków, a następnie wkleja w miejsce braków. Inlay i onlay mają wiele zalet. Ich zastosowanie pozwala na estetyczną odbudowę ubytku w zębach uwzględniającego naturalne zagłębienia, guzki czy bruzdy z jednoczesnym odtworzeniem prawidłowych punktów stycznych pomiędzy zębami. Odbudowany przy zastosowaniu inlay i onlay ząb wygląda naturalnie i dzięki precyzyjnemu oddaniu kształtu może nadał spełniać swoje funkcje.  Są znacznie twardsze od tradycyjnych wypełnień a przez to bardziej trwałe i odporne na ścieranie. Wzmacniają również ząb.  

W Formmed, aby zamocować Pacjentowi inlay lub onlay wystarczą na ogół tylko dwie wizyty. W trakcie pierwszej lekarz protetyk przygotowuje ząb,  wykonuje wyciski oraz dobiera kolor, a podczas drugiej montuje na stałe przygotowane wypełnienie.