Inlay/onlay kompozytowy

Inlay/onlay. Inlay kompozytowy i onlay kompozytowy (wkłady koronowe) stanowią alternatywę dla wypełnień tradycyjnych. Stosowane są one szczególnie przy dużych ubytkach w zębach bocznych Pacjenta. W zależności od rozległości ubytku jaki rekonstruujemy – przy mniejszych ubytkach wykonujemy inlay, a przy większych onlay.

Uzupełnienia protetyczne inlay/onlay Wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków, a następnie wkleja w miejsce braków. Inlay kompozytowy i onlay kompozytowy mają wiele zalet. Ich zastosowanie pozwala na estetyczną odbudowę ubytku w zębach uwzględniającą naturalne zagłębienia, guzki czy bruzdy z jednoczesnym odtworzeniem prawidłowych punktów stycznych pomiędzy zębami. Odbudowany przy zastosowaniu inlay i onlay ząb wygląda naturalnie i dzięki precyzyjnemu oddaniu kształtu może nadał spełniać swoje funkcje.  Są to wypełnienia znacznie twardsze od tradycyjnych wypełnień a przez to bardziej trwałe i odporne na ścieranie. Wzmacniają one również ząb.  

W Formmed, aby zamocować Pacjentowi inlay lub onlay wystarczą na ogół tylko dwie wizyty. W trakcie pierwszej wizyty lekarz protetyk przygotowuje ząb,  wykonuje wyciski oraz dobiera kolor, a podczas drugiej montuje na stałe przygotowane wypełnienie.

LEKARZE – wkłady koronowe inlay kompozytowy i onlay kompozytowy

 

Inlay kompozytowy, onlay kompozytowy

lek. dent. Aleksandra Kareska
stomatolog, stomatolog dziecięcy, protetyk