KOLONOSKOPIA

Badanie kolonoskopem z funkcją NBI, obraz w standardzie HDTV. Kolonoskopia znieczulenie

Kolonoskopia WarszawaKolonoskopia jest to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego  za pomocą kolonoskopu, pozwalające zbadać powierzchnię błony śluzowej jelita grubego.

W zależności od preferencji Pacjenta wykonujemy badanie kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym jak i w znieczuleniu miejscowym.

Kolonoskopia – Wskazania do wykonania badania:

  • Krwawienie do przewodu pokarmowego 
  • Niedokrwistość z niedoboru żelaza o niewyjaśnionej przyczynie
  • Podejrzenie raka jelita grubego
  • Przewlekła  biegunka o niejasnej przyczynie
  • Nagła, nieuzasadniona utrata masy ciała
  • Nieswoiste zapalenia jelita grubego – diagnostyka i nadzór 
  • Badania przesiewowe  w celu wykrycia polipów i wczesnego raka
  • Podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna
  • Tamowanie krwawień naczyń, owrzodzeń i guzów
  • Usuwanie polipów (polipektomia)
  • Usuwanie ciał obcych 
  • Poszerzanie zwężeń jelita grubego
  • Zmniejszenie ciśnienia w jelicie objętym toksycznym poszerzeniem jelita grubego.

Przebieg badania – kolonoskopia:

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt pacjenta kolonoskopu i obejrzeniu całego jelita grubego. W trakcie badania pacjent leży początkowo na lewym boku, później lekarz poleca zmianę pozycji na wznak. Lekarz powoli pod kontrolą widocznego obrazu endoskopowego, wprowadza kolonoskop do jelita grubego, docierając do końcowego odcinka jelita grubego(kątnicy) i zazwyczaj również  do jelita krętego. W trakcie badania lekarz ocenia ich wygląd i stwierdzi istnienie ewentualnych odchyleń od stanu prawidłowego. Na ogół w trakcie badania lekarz wykonuje biopsję, czyli pobiera drobne fragmenty błony śluzowej (wielkości ziarna ryżu). W przypadku stwierdzenia obecności polipów jelita grubego, w większości przypadków usuwane są one w trakcie badania (polipektomia jelita grubego). Gdy kolonoskopia wykonywana jest w celu wykrycia miejsca krwawienia i jego opanowania, wówczas wprowadza się specjalne narzędzia do założenia klipsów zastosowania koagulacji. Wszystkie wymienione powyżej zabiegi są z reguły bezbolesne, a ich wykonanie często umożliwia pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej

Czas badania kolonoskopowego zależy od przygotowania jelit do badania, warunków anatomicznych pacjenta, jego reakcji oraz stwierdzanych zmian i trwa przeciętnie od 10 do 30 minut. Jeśli w trakcie badania są wykonywane jakieś zabiegi, np. usuwane polipy czas ten może być dłuższy. Wprowadzanie kolonoskopu a wraz z nim powietrza do jelita, powodować może nieprzyjemne wzdęcie lub uczucie przelewania, ustępujące po badaniu.

Kolonoskopia NBI

Kolonoskopia wykonywana jest przy zastosowaniu  zapewniającego najlepszą możliwą jakość obrazu dla endoskopów, zaawansowanego technologicznie sprzętu endoskopowego firmy Olympus, z obrazem jakości HDTV oraz funkcją NBI.

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym Warszawa

Kolonoskopia może być  wykonywana również w znieczuleniu ogólnym.  W takim przypadku, gdy Pacjent zażyczy sobie aby badanie kolonoskopii odbywało się ze znieczuleniem ogólnym, w badaniu uczestniczy zespół anestezjologiczny z lekarzem anestezjologiem.  Po podaniu dożylnie środka znieczulającego Pacjent usypia na kilkanaście minut. Po wybudzeniu  pozostaje on jeszcze kilkadziesiąt minut w klinice. Poza tym kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym nie różni się od badania wykonywanego w znieczuleniu miejscowym.

Kolonoskopia i gastroskopia w znieczuleniu ogólnym Warszawa

W  Formmed w razie potrzeby wykonujemy badania kolonoskopii i gastroskopii w trakcie jednej wizyty.Wykonujemy je zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i miejscowym.

Badanie kolonoskopii wykonujemy zarówno prywatnie (kolonoskopia prywatnie) jak i w ramach NFZ.

Kolonoskopia – tatuaż endoskopowy

W Formmed udzielane są również konsultacje gastrologiczne dla dzieci i dorosłych.

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA – KOLONOSKOPIA WARSZAWA

  1. Przed badaniem należy zastosować jeden z następujących preparatów: FORTRANS, CITRA FLEET, EZICLEN, MOVI-PREP.
  2. Przygotowując się do zabiegu kolonoskopii, pacjent musi bezwzględnie stosować się do zaleceń wg załączonej do danego preparatu ulotki.
  3. W każdym przypadku należy przestrzegać konieczności wypicia w sumie odpowiedniej ilości ok. 3,5 do 4 litrów płynów.
  4. Dodatkowo pacjenci mogą spożywać ciepłą, słodką herbatę.
  5. W przypadku badań w godzinach popołudniowych należy przygotowanie rozbić: połowa wieczorem dnia poprzedniego, druga połowa w dniu badania rano, zachowując okres 6 godzin od wypicia ostatniej dawki płynu przygotowującego do godziny badania.

Pacjenci przyjmujący leki:

W przypadku przyjmowania leków należy je przyjąć na około 6 godziny przed badaniem kolonoskopowym, popijając niewielką ilością wody.

Nie należy brać tylko leków stosowanych w cukrzycy, zarówno insuliny jak i leków doustnych. W tym przypadku wskazane jest wykonanie poziomu cukru przed badaniem.

Leki przeciwkrzepliwe: przed zabiegiem kolonoskopii skonsultuj się z lekarzem prowadzącym, czy i jak można odstawić aspirynę, przyjmowaną w prewencji schorzeń kardiologicznych.

Inne leki : Acenokumarol, Warwaryna Sintrom – zamiana w/w leków na zastrzyki z Heparyny drobnocząsteczkowej (np. Clexan, Fraxiparin), na okres 3- 5 dni przed planowanym zabiegiem (zalecany INR poniżej 1, 5 ).

Clopidogrel i inne leki stosowane w chorobie wieńcowej, po założeniu stentów: jak wyżej, tylko okres odstawienia i przestawienia na heparynę powinien wynosić minimum 7 dni.

Leki przeciwpłytkowe : Aclotin, Ticlid – zamiana na około 10 dni przed zabiegiem.

Nowe leki typu : Xalerto – odstawienie leków na minimum 24 godz. (wskazane 48 godzin) przed zabiegiem.

LEKARZE – BADANIE KOLONOSKOPIA WARSZAWA

lek. med. Pniewski Piotr
specjalista chorób wewnętrznych

lek. med. Piotr Szczeciński
specjalista chorób wewnętrznych, specjalista gastroenterologii

lek. med. Michał Kaczmarek
specjalista gastroenterolog, specjalista chirurgii ogólnej

lek. med. Adam Kasprzyński
– specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych

Endoskopia

Kolonoskopia Warszawa, kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym  cena