Kriochirurgia

Zabieg kriochirurgii polega na kontrolowanym, miejscowym uszkodzeniu chorej tkanki poprzez jej silne zamrażanie. Niska temperatura, którą uzyskujemy stosując ciekły azot, powoduje blokadę naczyń żylnych i tętniczych. Wymrożona tkanka, zmieniona chorobowo, po kilku dniach oddziela się bez krwawienia od tkanki zdrowej i odpada.

Zabiegi kriochirurgii wykonywane są u pacjentów w każdym wieku, zarówno u dzieci jak i u osób w podeszłym wieku, brak jest również przeciwwskazań do wykonywania go u kobiet w ciąży. Przy kriochirurgii nie stosuje się znieczulenia miejscowego, zabieg jest krótki, na ogół bezbolesny, a pacjent czuje lekkiego pieczenie i swędzenie. Możliwe jest natomiast odczuwanie pieczenia i bólu przez okres kilku godzin bezpośrednio po zabiegu, w fazie rozmrażania. W tym czasie zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych.   Rana po zabiegu kriochirurgii goi się w ciągu tygodnia, a po jej wygojeniu pozostaje stopniowo zanikające zaczerwienienie. Ponieważ mrożenie nie powoduje włóknienia, rany po zabiegu kriochirurgii goją się bez pozostawiania blizn.

W Centrum Formmed stosowany jest aparat kriochirurgiczny CRY-AC® B-700 amerykańskiego lidera na światowym rynku aparatów do krioterapii Brymill.

W przychodni dermatologicznej kriochirurgię stosujemy w leczeniu: brodawek wirusowych (kurzajki), brodawek łojotokowych, brodawek zwykłych, brodawek płaskich, włókniaków, rogowacenia posłonecznego, rogów skórnych, plam soczewicowatych, przerosłych blizn potrądzikowych, modzeli (odcisków), nagniotków, kłykcin kończystych, zmian powstałych na błonach śluzowych jak leukoplakia, łagodnych zmian nowotworowych skóry pacjentów, u których przeciwwskazane są zabiegi chirurgiczne oraz wielu innych schorzeń dermatologicznych.