Laserowa operacja żylaków EVLT

Laserowa operacja żylaków EVLT to nowoczesna metoda leczenia leczenia żylaków, polegająca na wprowadzeniu włókna laserowego do wnętrza żyły.

Żylaki kończyn dolnych

laserowa operacja żylaków EVLT

Żylaki kończyn dolnych są to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych. Towarzyszy temu ich wydłużenie i charakterystyczne poskręcanie. Żylaki to opuchnięte, wypukłe żyły, które często pojawiają się na udach lub łydkach. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej pojawiają się po ukończeniu 40 roku życia. Żylaki zwykle nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego, ale mogą być bolesne. Nie bez znaczenia często jest również aspekt estetyczny.

Ze względu na przyczynę powstawania żylaków rozróżniamy:
1/ Żylaki pierwotne
2/ Żylaki wtórne
3/ Żylaki o rzadkiej etiologii

Przyczyną powstawania żylaków pierwotnych jest występowanie mniejszej ilości tkanki sprężystej w ściankach naczyń żylnych. Zmniejsza to w znaczny sposób ich odporność na rozciąganie. Przyczynia się to do niewydolności zastawek żylnych co jest z kolei przyczyną cofania się i zalegania większej ilości krwi, powodując zwiększone poszerzenie naczyń krwionośnych.

Przyczyną powstawania żylaków wtórnych jest niedrożność żył głębokich co powoduje zwiększony przepływ krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych. Niedrożność powstaje wskutek przebytej zakrzepicy.
Żylaki o rzadkiej etiologii pojawiają się wskutek wrodzonych lub nabytych przetok tętniczo-żylnych.

Leczenie żylaków

Leczenie zachowawcze polegające na unoszenie kończyn, noszenie obcisłych pończoch czy opasek uciskowych.
Leczenie farmakologiczne polegające na stosowaniu leków, które uszczelniają naczynia krwionośne.
Leczenie operacyjne polegające na usunięciu żylaków chirurgicznie metodą tradycyjną lub coraz popularniejszą metodą laserowej operacji żylaków EVLT. Powszechną metodą leczenia małoinwazyjnego jest również skleroterapia.

Laserowa operacja żylaków EVLT

Nazwa zabiegu EVLT to skrót od angielskiej nazwy EndoVenous Laser Treatment (Endożylna laserowa operacja żylaków). EVLT to nowa metoda leczenia żylaków bez konieczności przeprowadzania rozległego zabiegu operacyjnego. Włókno laserowe zostaje wprowadzone do wnętrza żyły. Dzięki temu zamiast wiązać i usuwać nieprawidłowe żyły tak jak odbywało się to w tradycyjnych zabiegach operacyjnych, są one podgrzewane laserem. Pod jego wpływem żyła obkurcza się i zostaje zamknięta. Leczenie to uzupełnia się skleroterapią. Metoda ta jest mało inwazyjna, dzięki czemu pacjent może wyjść po paru godzinach do domu.

Laserowe operacje żylaków EVLT, aby uniknąć dyskomfortu dla pacjentów  przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Zabieg jednej kończyny trwa zazwyczaj (wraz ze znieczuleniem)  od 60 do 90 minut, obu kończyn w trakcie jednego zabiegu – około 2 godzin. Metoda EVLT jest metodą mało inwazyjną, dzięki czemu pacjent może wyjść po paru godzinach pobytu w klinice do domu. 

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEGI – Laserowa operacja żylaków EVLT Warszawa

lek. med. Jarosław Puścion
specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej