LASEROWE LECZENIE ATROFII POCHWY

atrofia pochwyAtrofia pochwy zabiegi. Laserowe leczenie atrofii pochwy laserem MonaLisa Touch to zabieg w wyniku którego wzmocnieniu podlega struktura pochwy, przywrócona zostaje pełna sprawność struktur podtrzymujących ścianki pochwy, jak również trofizm, napięcie i elastyczność tkanek.

Atrofia pochwy jest to  choroba uwidaczniająca się ubytkiem nabłonka śluzówki ścian pochwy do nawet całkowitego jej zaniku. Główna przyczyną jego powstawania jest  niedobór lub zaburzenia w produkcji hormonów – estrogenów. Objawem atrofii pochwy jest uczucie suchości pochwy, w wyniku którego następuje podrażnienie sromu, pieczenie, swędzenie jak również ból który odczuwany jest przy stosunku seksualnym. Czasami jest związane również  z nietrzymaniem moczu, krwiomoczem, bólami występującymi w trakcie oddawania moczu, jak również osłabieniem mięśni czy nieprawidłowymi upławami.

Atrofia pochwy dotyka kobiet w wieku menopauzalnym, po przebytym leczeniu chirurgicznym lub onkologicznym a także kobiet  stosujących antykoncepcję hormonalną czy leczonych na endometriozę.

Atrofia pochwy leczenie laserowe– przebieg zabiegu

Laserowe leczenie atrofii pochwy jest to nieinwazyjny zabieg który wykonywany jest przez lekarza ginekologa za pomocą ultranowoczesnego lasera MonaLisa Touch. Zabieg polega na umieszczeniu w pochwie głowicy lasera. Po uruchomieniu lasera do głowicy dostarczana jest energia. Promieniowanie działa na kanał pochwy oraz na okolice ujścia pochwy. Stymuluje ono metaboliczną aktywację fibroblastów (produkcja kolagenu) w błonie śluzowej ścianek pochwy, przywracając jej stan sprzed pojawienia się stanu chorobowego.

Zabieg laserowego leczenia atrofii (suchości) pochwy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut.

Na ogół przy leczeniu atrofii pochwy  wystarcza jeden zabieg laserowy. Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji Pacjentki,. W przypadku konieczności zabieg powtarzany jest po około miesiącu.

W trakcie pierwszego zabiegu leczenia atrofii niektóre pacjentki odczuwają niewielki dyskomfort. Wraz z odbudową błony śluzowej sytuacja ulega poprawie i powraca komfort. Pochwa staje się bardziej elastyczna i lepiej nawilżona. Ustępują dolegliwości związane z atrofią – znika uczucie pieczenia i suchości pochwy jak również ból odczuwany podczas stosunku. Należy pamiętać aby po zabiegu unikać kontaktów seksualnych do momentu pojawienia się po zabiegu pierwszej miesiączki.

Przeciwwskazania do zabiegów leczenia atrofii pochwy laserem to:

aktywny stan zapalny w obrębie układu moczowo-płciowego, zmiany anatomiczne pochwy, aktywne zmiany nowotworowe  lub leczenie nowotworowe 5 lat wstecz, miesiączka, ciąża, uszkodzona skóra w okolicach intymnych

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEG – Laserowe leczenie – atrofia pochwy Warszawa

lek. med. Marta Wróblewska-Tokarska
specjalista położnictwa i ginekologii, dyplomowany lekarz Medycyny Estetycznej i Anti Aging