Nakładki ortodontyczne

Nakładki ortodontyczne – leczenie ortodontyczne przy zastosowaniu nakładek ortodontycznych jest stosunkowo młodą metodą leczenia. Początkowo dzięki nakładkom leczono małe i średnie wady ortodontyczne. Dzisiaj doświadczeni ortodonci leczą przy użyciu nakładek także bardziej skomplikowane wady – przodozgryz, zgryz krzyżowy czy zgryz głęboki.

Podstawową zaletą nakładek dla Pacjenta jest to, że są praktycznie niewidoczne dla otoczenia oraz minimalizują możliwość podrażnień w trakcie leczenia.

Leczenie nakładkami ortodontycznymi polega na noszeniu przez Pacjenta zdejmowalnych, przezroczystych nakładek, stopniowo prostujących zęby.  Nakładki takie zakładane są przez Pacjenta na 20 do 22 godzin dziennie z przerwami na jedzenie czy mycie zębów. Okres leczenia trwa od 3 miesięcy przy prostych wadach do nawet 24 miesięcy przy wadach skomplikowanych.

Efekty i postępy leczenia są w dużej mierze uzależnione od dyscypliny noszenia nakładek przez Pacjenta. Aby uzyskać satysfakcjonujące postępy należy przestrzegać zaleceń lekarza co do noszenia nakładek.

W Formmed proponujemy leczenie dwoma systemami nakładek ortodontycznych – Clear Aligner.

Należy przy tym zaznaczyć, że nie w każdym przypadku możemy zastosować leczenie nakładkami. W niektórych przypadkach, w zależności od wady oraz od predyspozycji Pacjenta, leczenie musi odbywać się aparatami stałymi.

Jak przebiega leczenie aparatem Clear Aligner?

Leczenie aparatem Clear Aligner przeznaczone jest szczególnie dla Pacjentów ze stłoczeniem zębów.

nakładki-ortodoncja-Formmed-Babice-Nowe-WarszawaW trakcie pierwszej konsultacji lekarz ocenia jakim sposobem jest możliwe wyleczenie wady zgryzu u Pacjenta. Jeżeli jest to aparat Clear Aligner, to pobierane są od pacjenta wyciski oraz wykonywane są zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne (jeżeli Pacjent ich nie posiada). Na ich podstawie w specjalistycznej pracowni wykonuje się modele ustawienia zębów w oczekiwanej pozycji. Wszystko to służy lekarzowi do opracowania planu leczenia – czyli przewidywanego czasu leczenia, przewidywanej ilości niezbędnych kompletów nakładek, konieczności zastosowania dodatkowych elementów, przewidywanych kosztów leczenia.

Następnie Pacjent otrzymuje pierwszy komplet nakładek o trzech stopniach twardości:
  • soft – do noszenia przez 1 tydzień po otrzymaniu
  • medium – drugi tydzień
  • hard – trzeci i czwarty tydzień.

Po 3 tygodniach leczenia lekarz pobiera kolejne wyciski na podstawie których wykonywany jest kolejny komplet nakładek, do noszenia zgodnie z przedstawionym wyżej opisem. Procedura pobierania wycisków oraz wykonywania nakładek powtarza się do momentu uzyskania prawidłowego ustawienia zębów. Po uzyskaniu tego efektu następuje okres stabilizacji zębów. Wykonywany jest aparat retencyjny, który jest noszony przez Pacjenta przez okres dwa lub więcej razy dłuższy niż czas potrzebny na prawidłowe ustawienie zębów.

Koszty leczenia nakładkami Clear Aligner

  • diagnostyka z ustaleniem indywidualnego planu leczenia – 400 zł
  • jeden etap nakładek/1 łuk (3 sztuki o różnej twardości) – 850 zł
  • wizyta z pobraniem wycisków do nakładek Clear Aligner – 100 zł
  • nakładka retencyjna/1 łuk – 400 zł
  • wizyty retencyjne 1łuk/2 łuki – 150/250 zł

LEKARZ – ORTODONTA – Nakładki ortodontyczne Clear Aligner

lek. dent. Malwina Molińska-Dróżdż
ortodonta