POBYT W SZPITALU DLA DZIECI
Drodzy Rodzice i Opiekunowie
W tym miejscu pragniemy przybliżyć Wam proces leczenia szpitalnego oraz zapewnić, że wybraliście dobre miejsce. Ponieważ wizyta w szpitalu jest dla wielu osób źródłem stresu i niepokoju postaramy się oswoić Was z tym tematem.
My jako dorośli potrafimy zracjonalizować sytuację i się do niej dostosować.
Dzieciom jest jednak o wiele trudniej. Oczywiście, część z nich podejdzie do tematu zadaniowo i z typową dla dziecka ciekawością, będzie zwiedzać szpitalne zakamarki. Natomiast może zdarzyć się też tak, że dziecko, obserwując niepokój i stres rodzica, zacznie reagować podobnie.
Wtedy pobyt w szpitalu może się stać wyjątkowo trudny dla wszystkich zaangażowanych osób – małego pacjenta i opiekuna oraz personelu medycznego, który pamiętajmy, że ma w tym dniu ważne zadanie do wykonania.
Nie ma w takiej sytuacji idealnego rozwiązania dla każdego, więc sposób podejścia musimy dobrać indywidualnie. Czerpiąc swoją wiedzę z doświadczenia i ciągłej obserwacji chcielibyśmy podpowiedzieć kilka wskazówek, które naszym zdaniem pomogą łagodnie przejść przez proces leczenia.





POBYT W SZPITALU DLA DZIECI

Kluczowe jest psychiczne
przygotowanie dziecka na to, co go czeka
Oczywiście rozmowa z dzieckiem powinna być dostosowana do jego wieku i poziomu emocjonalności. Dobrze jest opowiedzieć dziecku jak wygląda otoczenie szpitalne tzn. oddział, sala pacjenta, personel oraz z jakiego powodu będzie w nim przebywało. Przygotowanie dziecka do pobytu w szpitalu ułatwia cały proces hospitalizacji. Dzieci z natury ufają i wierzą we wszystko co powie rodzic i jeśli w tak ważnej kwestii zostanie oszukane, może stracić to zaufanie i wykazać niechęć przede wszystkim wobec osób bliskich.

Spokojny rodzic
to spokojne dziecko
W trudnych sytuacjach dzieci szukają wsparcia u osób najbliższych. Jeśli dziecko zauważy, że obecny z nim opiekun jest przestraszony czy nerwowo reaguje to może mieć wrażenie, jakby personel miał zamiar wyrządzić dziecku krzywdę. W takiej sytuacji dziecko nie znajdzie w bliskim oparcia i prawdopodobnie przejmie jego emocje. Należy więc zachować spokój, a personel medyczny obdarzyć pełnym zaufaniem.

Dzieci nie można okłamywać
ani straszyć
Podstawą budowania wzajemnego zaufania jest szczerość. Nieufne dziecko nie pozwoli się zbadać i nie będzie chciało współpracować. Jeśli zależy nam na współpracy małego pacjenta, trzeba otwarcie mówić o tym, co go czeka. Dobrze jest zbudować zaufanie do personelu nie wzbudzając przy tym lęku, pamiętając, że lekarze czy pielęgniarki wybrali tę drogę zawodową, aby pomagać, a nie szkodzić pacjentom.
Przygoda ze szpitalem rozpoczyna się już po konsultacji i kwalifikacji Pacjenta do zabiegu operacyjnego.
Wtedy otrzymujecie Państwo kontakt z koordynatorem, który poprowadzi Was przez cały proces przygotowania. Ustalamy wtedy indywidualny plan rozpoczynając od wyznaczenia terminu zabiegu oraz przedstawienia kosztorysu. Kolejnym etapem jest wykonanie badań niezbędnych do kwalifikacji anestezjologicznej.
Do przeprowadzenia operacji w znieczuleniu ogólnym niezbędne
jest wykonanie u Pacjenta następujących badań:
- Grupa krwi – potwierdzona tzn. z dwukrotnego pobrania (oryginał na oddzielnym blankiecie)
- Morfologia krwi,
- Koagulogram (APTT, INR, wskaźnik protrombinowy),
- Mocz – badanie ogólne,
- EKG z opisem lub Echo serca. (wymagane indywidualnie).
W następnej kolejności umawiany jest termin kwalifikacji do znieczulenia, tzn. rozmowa z lekarzem anestezjologiem.
Na podstawie wyników badań oraz przeprowadzonego wywiadu z rodzicem/opiekunem decyduje on o dopuszczeniu Pacjenta do zabiegu. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie pozostaje już tylko spakować torbę do szpitala zgodnie z poniższą instrukcją.
Zalecamy aby badania wykonywać nie wcześniej niż 2 tygodnie przed terminem zabiegu.
Lista rzeczy do szpitala:
DOKUMENTY:
- wyniki wszystkich zleconych badań, przede wszystkim oryginalny wynik potwierdzonego oznaczenia grupy krwi,
- książeczkę zdrowia dziecka ( wystarczy nam sama książeczka szczepień, dwie dawki szczepienia na WZWB),
- uzupełnione druki ( wzory do pobrania ze strony www) :
- Świadoma zgoda na operację,
- Świadoma zgoda na znieczulenie,
- Informacja o znieczuleniu,
- Wywiad przedoperacyjny,
- Wywiad anestezjologiczny,
- Oświadczenie.
- ubrania na przebranie dla dziecka, piżamę, kapcie/ klapki,
-
- umilacze czasu jak najbardziej dozwolone,
- lekkostrawne jedzenie i picie, które podamy dziecku po zabiegu.
-
1. Dzień przed zabiegiem
Dzień przed zabiegiem skontaktuje się z Państwem koordynator, który poinformuje, na którą godzinę należy się zgłosić do Kliniki oraz potwierdzi informacje dotyczące przygotowania.
Prosimy pamiętać, że dziecko w dniu zabiegu musi być odpowiednio przygotowane do znieczulenia, zgodnie z informacją jaką przekazał lekarz anestezjolog podczas konsultacji.
2. W dniu zabiegu
W dniu zabiegu zgłaszacie się Państwo do rejestracji Kliniki i tam opiekę przejmuje koordynator, który pokieruje krok po kroku co będzie się działo dalej. Po dopełnieniu formalności zostaniecie zaprowadzeni na oddział szpitalny i do pokoju. Pielęgniarka przygotowując Pacjenta zmierzy temperaturę oraz zweryfikuje wagę. Prosimy wtedy o przebranie Pacjenta w piżamkę, czy inne wygodne ubranie.
3. Przed samym zabiegiem
Przed zabiegiem zawsze macie Państwo możliwość porozmawiania z lekarzami, zarówno tym, który będzie przeprowadzał zabieg jak i anestezjologiem. Są oni do Państwa dyspozycji jeśli potrzebujecie. Jak dziecko będzie gotowe zaprowadzimy go na salę operacyjną i tam będzie miał przyłożoną maseczkę do buzi aby po kilku oddechach spokojnie zasnął.
4. Pacjent po zabiegu
Pacjent po zabiegu i obserwacji na sali wybudzeń zostanie przewieziony do pokoju, w którym będzie przebywał do momentu wypisu. Przez ten czas wykwalifikowany personel pielęgniarski zapewni fachową opiekę i będzie dokładał wszelkich starań aby pobyt był jak najbardziej komfortowy.
CO NAS WYRÓŻNIA:
kameralne pokoje 2-osobowe
Pragniemy, aby każdy pacjent czuł się swobodnie i miał zapewnione dobre warunki do rekonwalescencji.
opieka koordynatora
Koordynator przeprowadzi przez cały proces przygotowania do zabiegu, wspiera w czasie pobytu w szpitalu, koordynuje wizyty kontrolne po zabiegu.
doświadczona i świetnie wyszkolona kadra personelu medycznego o pomocniczego
Nasi lekarze i pielęgniarki mają bardzo duże doświadczenie w pracy z dziećmi i zawsze starają się indywidualnie podejść do każdego pacjenta.
rozmowa z lekarzem anestezjologiem
na tydzień przed zabiegiem, aby móc przybliżyć sam proces znieczulenia oraz umożliwić zadawanie nurtujących pytań.