PRZEPUKLINA POOPERACYJNA U DOROSŁYCH
Przepuklina pooperacyjna u dorosłych jest powikłaniem po przebytym zabiegu chirurgicznym. Powstaje ona w wyniku osłabienia powłok brzusznych, w miejscu nacięcia. Wraz z wielkością rany wzrasta ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej. Tak jak w innych rodzajach przepuklin brzusznych polega ona na przemieszczeniu się narządów wewnętrznych poza ich prawidłowe położenie.
Przepuklina pooperacyjna – czynniki, które zwiększają ryzyko jej powstania:
- wielkość blizny pooperacyjnej,
- ciąża,
- wysiłek fizyczny,
- podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- zaparcia,
- wysiłek w trakcie oddawania moczu,
- nadwaga,
- nieprawidłowa dieta,
- płyn brzuszny,
- diagnoza otrzewnowa,
- męczący kaszel,
- mukowiscydoza,
- powiększona prostata,
- niezstąpione jądra,
- palenie papierosów,
- infekcja rany pooperacyjnej.
Przepuklina pooperacyjna u dorosłych – objawy
Przepuklina pooperacyjna ma bardzo podobne objawy jak w przypadku występowania innych przepuklin. Charakterystyczny jest wyczuwalny guzek na ciele, który w początkowej fazie daje się łatwo odprowadzić do wewnątrz jamy brzusznej. Jednak wraz z postępem choroby staje się to coraz trudniejsze. Towarzyszy mu zazwyczaj uczucie ciągnięcia i dolegliwości bólowe. W przypadku przepukliny dużych rozmiarów może wystąpić utrudnienie wykonywania ruchów i zaburzać perystaltykę jelit.
Przepuklina pooperacyjna – leczenie – plastyka przepukliny pooperacyjnej z wszyciem siatki
Po zdiagnozowaniu przepukliny należy podjąć się leczenia operacyjnego. W przypadku odwlekania może dojść do uwięźnięcia przepukliny. Stan ten jest sytuacją zagrażającą zdrowiu i życiu pacjenta. Nieleczona przepuklina brzuszna może być przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego lub obumarcia fragmentu jelita na skutek zaburzeń jego ukrwienia.
Operacja przepukliny pooperacyjnej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Polega na odprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnieniu ścian powłok brzusznych materiałem syntetycznym, zwanym siatką. Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest pozostanie pacjenta przez klika godzin w szpitalu. Czas trwania zabiegu to około 1,5h – 2h, jednakże ostateczny czas zależy od stopnia zaawansowania przepukliny. Operacje z zakresu przepuklin wykonywane są w nowoczesnej sali operacyjnej, wyposażonej w najwyższej klasy urządzenia, przez chirurga, specjalizującego się w zabiegach operacyjnych w tej dziedzinie medycyny. Po zabiegach w naszej klinice pacjenci zostają otoczeni opieką przez wykwalifikowany personel medyczny. W zależności od zakresu operacji oraz stanu zdrowia, pacjent pozostaje w klinice do około 4 godzin po zabiegu. Okres rekonwalescencji wynosi około 4 do 6 tygodni. Należy jednak przestrzegać indywidualnych zaleceń pooperacyjnych, które są decydujące w prawidłowym przebiegu gojenia.
LEKARZ – Operacje przepuklina pooperacyjna Warszawa
lek. med. Bartosz Ziemiecki
– specjalista chirurgii ogólnej