Nadpotliwość

Leczenie nadpotliwości polega na wstrzykiwaniu śródskórnie niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A, przez co dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu.

Lekarz po ewentualnym znieczuleniu ostrzykiwuje pocące się okolice toksyną botulinową – zabieg jest bezbolesny. W zależności od leczonej okolicy, trwa zwykle 20-40 min. Widoczny efekt działania zabiegu, a więc zahamowanie wydzielania potu, pojawia się po 24 godzinach do 7 dni. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy w okolicy pach, a 4-6 miesięcy w okolicy rąk, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując te wcześniej zablokowane. Kolejna sesja leczenia nadpotliwości może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.

Wg badań klinicznych, po zastosowaniu kuracji wytwarzanie potu zmniejsza się o ponad 80% po tygodniu od przeprowadzenia zabiegu u 80% procent osób. Ponadto, u 95% pacjentów objętość potu maleje co najmniej o połowę.