Zabiegi laserowe

Laser CO2

Laser CO2 jest jednym z podstawowych narzędzi stosowanych w dermatologii zabiegowej. Służy do usuwania zmian skórnych i niedoskonałości skóry. Emitowana wiązka światła o długości 10 600nm jest pochłaniana przez wodę w tkankach, co powoduje odparowanie tkanki lub wytworzenie strefy koagulacji, dzięki czemu w trakcie zabiegu nie występuje krwawienie.

Laser CO2 służy do usuwania min. włókniaków, naczyniako-włókniaków, niektórych znamion, brodawek łojotokowych, brodawek wirusowych, przerosłych gruczołów łojowych, kępek żółtych, ziarniniaków naczyniowych, przerostów tkanki łącznej na nosie (rhinophyma), ognisk rogowacenia słonecznego.

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Są one zwykle jednorazowe, a ze względu na brak uszkodzenia skóry otaczającej zmiany, uzyskuje się dobre efekty kosmetyczne. Proces gojenia trwa około 1-2 tygodni. Miejsca po zabiegu należy chronić przed słońcem przez około miesiąc, ze względu na możliwość powstania przebarwień.

Laser frakcyjny CO2

Wraz z wiekiem w skórze zachodzą procesy doprowadzające do zmiany struktury i zmniejszenia ilości kolagenu. Efektem tego jest wiotkość skóry, pojawianie się zmarszczek i bruzd. Procesy niszczące kolagen spotykamy również w zmianach nie związanych z procesem starzenia, a mianowicie w bliznach czy rozstępach.

Do najnowszych technologii pozwalających na niwelowanie tych zmian są zabiegi wykonywane laserami frakcyjnymi CO2. Jest to technologia certyfikowana przez amerykańską agencję FDA jako standard resurfacingu skóry.

Frakcjonowanie impulsu pozwala na wytworzenie mikroskopijnych kolumn uszkodzenia sięgających skóry właściwej bez uszkodzenia skóry otaczającej, co pozwala na szybsze gojenie się obszaru poddawanego zabiegowi i znacznie rzadsze niż przy tradycyjnych metodach powikłania.

Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym obejmują:

– zmarszczki i zwiotczenie skóry, odmładzanie skóry,
– zmarszczki wokół oczu,
– blizny po trądziku, zabiegach operacyjnych i pourazowe,
– rozstępy,
– rozszerzone pory,
– zmiany barwnikowe, przebarwienia, plamy starcze,
– uszkodzenia słoneczne,
– szorstkość skóry.

Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym kremem z lignokainą (EMLA), nakładanym na 45–60 minut (w niektórych przypadkach do 2 godzin) przed zabiegiem. Po zabiegu,  przez około 3 godziny, pacjent odczuwa pieczenie. Proces gojenia po zabiegu trwa średnio około tygodnia.  W tym czasie występuje stopniowo mijający obrzęk i rumień, następnie ciemniejsze zabarwienie skóry i złuszczanie naskórka.

Przed i po zabiegu pacjenci powinni stosować kremy z filtrem. Mężczyźni powinni golić się na 24 godziny przed zabiegiem, aby skóra nie była podrażniona. Po zabiegu stosujemy zimne okłady, a od następnego dnia po zabiegu kremy regenerująco-kojące kilkakrotnie w ciągu dnia.

Częstość zabiegów jest ustalana indywidualnie przez lekarza. Typowa procedura obejmuje 3-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych.

Rezultaty pojawiają się stopniowo, a efekty są długotrwałe, utrzymują się przez kilka lat po zabiegu.

Korekcja zmarszczek, odmładzanie

Zabieg wykonywany jest laserem frakcyjnym nieablacyjnym i polega na wytwarzaniu za jego pomocą mikroskopijnych uszkodzeń docierających do głębokich warstw skóry. Takie mikrouszkodzenie skóry otoczone jest zdrowymi komórkami, które zaczynają się bardzo intensywnie rozmnażać, co powoduje jej regenerację i odbudowywanie uszkodzeń. Jednocześnie nie jest uszkadzany naskórek, co sprzyja szybkiemu procesowi gojenia się obszarów poddanych zabiegowi. Trwa on po zabiegu przez okres około 7 dni.

Proces pełnej regeneracji skóry trwa co najmniej kilka tygodni. Rezultaty ocenia się po około 4-6 tygodniach. W przypadku nieznacznych zmarszczek i zwiotczeń skóry pozytywny rezultat uzyskiwany jest już po pierwszym zabiegu. W przypadku starszej skóry procedura w zależności od wskazań oraz uzyskiwanych efektów składa się z dwóch do sześciu zabiegów, wykonywanych w odstępach około 4 tygodni.

Efekty terapii z użyciem lasera frakcyjnego są długotrwałe. W przypadku odnowy skóry widoczne są nawet po kilku latach od zabiegu, a w przypadku blizn są praktycznie niezmienne.

Zabiegi laserowej likwidacji zmarszczek oraz odmładzania skóry wskazane są w następujących przypadkach:

– obecność na powierzchni skóry zmarszczek, linii, bruzd, przebarwień,
– zmarszczki wokół oczu, „worki” pod oczami,
– zwiotczenie, utrata elastyczności i jędrności, ziemistość cery,
– zmiany pigmentowe, przebarwienia, ostudy, plamy starcze, dyschromie,
– niejednolity odcień skóry,
– uszkodzenia słoneczne,
– rozszerzone pory, zaskórniki,
– blizny po trądziku,
– blizny po zabiegach chirurgicznych i pourazowe,
– rozstępy.

Zarówno przed i po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza.

Zamykanie naczyń

Fotoodmładzanie

Zabieg fotoodmładzania jest to metoda nieinwazyjna, polegająca na emisji przez urządzenie laserowe energii świetlnej. Powoduje ona niszczenie przebarwionej skóry oraz naczyń. Pobudza również głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu. Po zabiegu skóra ujednolica swój kolor, staje się gładsza, pozbawiona zmian barwnikowych i naczyniowych.

Leczenie składa się z serii zabiegów (od 1 do 3), co zależy od nasilenia się procesu fotostarzenia skóry oraz wieku pacjenta, wykonywanych w odstępach 4 – 6 tygodniowych. Gojenie się skóry trwa około 7 dni, a proces jej regeneracji oraz znikania przebarwień co najmniej kilka tygodni.

Poprawa wyglądu skóry następuje po zakończonej serii zabiegów, a uzyskany efekt fotoodmłodzenia jest zazwyczaj trwały.

Zabiegi fotoodmładzania są wskazane w przypadku następujących uszkodzeń skóry: rozszerzone naczynka, rumień, piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne.

Zarówno przed i po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza.

Depilacja laserowa

Zabieg depilacji laserowej polega na emisji energii świetlnej z głowicy lasera przenikającej przez skórę do mieszka włosowego, powodując zniszczenie struktur mieszka włosowego i włosa. W ciągu kilkunastu dni od zabiegu z naświetlonych mieszków wypadają wszystkie włosy i pozostaje gładka skóra. Ponieważ jednak na światło lasera reagują jedynie włosy będące w fazie wzrostu, z mieszków, które w trakcie zabiegu pozostawały uśpione, zaczynają wyrastać włosy. Dlatego też zabieg depilacji laserowej należy powtórzyć kilkukrotnie (3 do 6 zabiegów) wykonywanych co 4 do 8 tygodni. Po powyższym czasie uzyskuje się trwały efekt i zabiegu nie trzeba powtarzać.

Efekty tej metody zależą także od kilku innych czynników: koloru włosów, koloru skóry, miejsca, z którego chcemy usunąć niechciane owłosienie. Zabieg może być wykonany na każdej części twarzy i ciała

Zarówno przed i po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza.