PYTANIA, KTÓRYCH BOISZ SIĘ ZADAĆ PROKTOLOGOWI

To jest zupełnie zrozumiałe – pytania dotyczące odbytu czy jelita grubego mogą być krępujące. Ważne jest jednak, aby lekarz znał dokładnie objawy, które mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

„Dlaczego tak bardzo boli, kiedy wypróżniam się?”

Ból odbytnicy to jeden z najczęstszych objawów spotykanych w gabinecie proktologicznym. Częstą przyczyną bólu odbytnicy podczas wypróżnień są hemoroidy zewnętrzne. Jednak nie zawsze tak jest. Wielu pacjentów nim trafią do gabinetu, myśląc że mają hemoroidy stosują kremy i preparaty dostępne bez recepty. Jednak objawy i związany z tym ból nie ustępują. U tych pacjentów może wystąpić szczelina odbytu, którą leczy się zupełnie innymi lekami niż hemoroidy zewnętrzne. Oprócz stosowania odpowiednich lekarstw ważne jest również prowadzenie odpowiedniego stylu życia i odżywiania, aby nie  zaostrzać schorzeń takich jak hemoroidy i szczeliny odbytu  oraz uzyskać długotrwałe złagodzenie objawów.

Czasami też przyczyną bólu odbytnicy podczas wypróżnień jest skurcz mięśnia dźwigacza, forma dysfunkcji dna miednicy, które to schorzenie również leczymy w inny sposób niż hemoroidy.

„Co wychodzi z mojego odbytu?”

Czasami pacjenci mają uczucie wysuwania się – wypadania, fragmentów tkanki z odbytu (tkanki, która powinna znajdować się wewnątrz). Najczęstszą przyczyną wypadania są powiększone hemoroidy wewnętrzne. 

Hemoroidy zewnętrzne, które znajdują się tuż za odbytem, ​​i gdy są powiększone mogą powodować silny ból. Natomiast hemoroidy wewnętrzne znajdują się bezpośrednio w odbycie i są pokryte śluzową wyściółką, podobną do odbytnicy. Z czasem hemoroidy wewnętrzne powiększają się, powodują krwawienie, a także wypadanie. Nieleczone, powiększone hemoroidy wewnętrzne stają się coraz bardziej elastyczne i nawet niewielki wysiłek w toalecie może spowodować ich wypadanie.

Pacjenci czują, że coś wyślizguje się z odbytu i tkanka ta albo samoistnie wraca do środka, albo muszą ją ręcznie wepchnąć do środka. Leczenie hemoroidów jest konieczne, aby złagodzić wypadanie i może wymagać operacji w zależności od ciężkości problemu.

Inny przypadek to wypadanie odbytnicy. Wypadanie odbytnicy najczęściej obserwuje się u starszych kobiet, zwłaszcza u tych, które w przeszłości cierpiały na przewlekłe zaparcia i/lub urazy dna miednicy (np. wielokrotne porody).

Ważne jest, aby odróżnić wypadanie hemoroidów od wypadania odbytnicy, ponieważ metody leczenia są różne, a wczesne rozpoznanie wypadania odbytnicy umożliwi szybszą interwencję i lepsze wyniki leczenia.

„Dlaczego wycieka mi stolec?”

Jednym z najbardziej wstydliwych tematów, przy którym jednak pacjenci powinni zdobyć się na odwagę, jest nietrzymanie stolca. W rzeczywistości jest to schorzenie bardziej powszechne, niż większość ludzi sądzi. Pacjenci przez lata cierpią w milczeniu ze wstydu, zanim zwrócą się o pomoc. Czasami pacjenci mają uczucie parcia, którego nie są w stanie utrzymać na tyle długo, aby dotrzeć do toalety. Czasami wycieki występują bez ostrzeżenia, podczas których stolec samoistnie wycieka z odbytu i często nie jest zauważany, dopóki pacjent nie zauważy, że się zabrudził.

Nietrzymanie stolca jest zazwyczaj wieloczynnikowe i ma wiele potencjalnych przyczyn. Chociaż przyznanie się do tego i omawianie tego problemu jest kłopotliwe, dostępnych jest wiele opcji leczenia w zależności od przyczyn choroby.

 

LEKARZ PROKTOLOG –  Zabiegi proktologiczne u dorosłych

dr n. med. Tomasz Zieliński
– specjalista chirurgii ogólnej, proktolog