SAS (Neuroakustyczny Trening Mózgu)
Trening SAS (Sensory Activation Solutions) aktywuje połączenia neuronalne i poprawia synchronizację pomiędzy obiema półkulami mózgu, przez co dochodzi do efektywniejszego przetwarzania sensorycznego. Trening wpływa na przetwarzanie słuchowe poprzez muzykę i mowę, celowo przygotowaną i dobraną do indywidualnych potrzeb.
Trening SAS jest prosty w realizacji i całkowicie bezpieczny. Słuchając każdego dnia specjalnie dobranych programów dźwiękowych za pomocą słuchawek, mózg otrzymuje zdrowy „masaż”, dzięki któremu jest on w stanie wyćwiczyć nowe, trwałe nawyki związane ze sprawniejszym przetwarzaniem informacji.
W trakcie treningu słucha się znanych i popularnych utworów klasyków orkiestrowych i fortepianowych, które są poddane akustycznej modyfikacji.
Typowy Neuroakustyczny Trening Mózgu jest zaprojektowany aby:
- Aktywować centra przetwarzania słuchowego w mózgu w celu poprawy zdolności do rozpoznawania, filtrowania oraz przetwarzania dźwięku i mowy, co prowadzi do zmniejszenia przeciążenia sensorycznego, szybszego rozumienia, lepszej ekspresji słownej oraz poprawy w pisaniu i czytaniu.
- Aktywować inne ośrodki przetwarzania sensorycznego w mózgu (wzrok, dotyk, zapach i smak), aby zmniejszyć przeciążenie sensoryczne oraz poprawić ogólne funkcjonowanie.
- Aktywować system przedsionkowy w celu poprawy: zmysłu równowagi, zmysłu propriocepcji (zmysł kinestetyczny), małej i dużej motoryki ciała, ruchów gałek ocznych.
- Wspierać dominację prawego ucha w celu poprawy rozpoznawania oraz szybszego rozumienia mowy jak i lepszej ekspresji słownej.
- Wspierać integrację obu półkul mózgowych w celu zwiększenia efektywności przetwarzania w mózgu, co prowadzi do lepszego rozumienia i ogólnej poprawy funkcjonowania.
- Zmienić tempo oddychania w zależności od potrzeb, w celu zrelaksowania lub pobudzenia oraz zmienić częstotliwość fal mózgowych, których nieprawidłowe parametry mogą być przyczyną deficytu uwagi, nadpobudliwości, problemów z mową, w tym jąkania się.
- Zmienić ograniczające przekonania w celu budowania własnej wartości, pewności siebie i motywacji.
Dla kogo jest trening SAS?
Rodzaje Treningów SAS:
- Trening Starter redukuje napięcie nerwowe, stres, lęk przed nieznanymi sytuacjami. Poprawia ogólne samopoczucie, koncentrację, uwagę i motywację do dalszego rozwoju. Trening Starter jest treningiem wstępnym, który umożliwia zapoznanie się z formą i obsługą Treningów SAS, dając możliwość doświadczania pierwszych efektów. Trening Starter trwa 12 dni i składa się z półgodzinnych sesji. Jest przeznaczony zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych.
- Trening Spersonalizowany Pełny Intensywny opracowany jest w oparciu o diagnozę przygotowaną przez Specjalistę SAS, dzięki czemu Trening dopasowany jest do indywidualnych potrzeb Klienta. Trening Spersonalizowany jest głównym Treningiem dającym możliwość osiągania wyznaczonych celów rozwojowych, posiada szersze obszary oddziaływania aniżeli Trening Starter. Jego spersonalizowany charakter umożliwia celowe dobranie technik dających maksymalną skuteczność. Trening Spersonalizowany Intensywny trwa 24 dni i składa się z godzinnych sesji. Jest przeznaczony dla dzieci oraz osób dorosłych.
- Trening Spersonalizowany Uzupełniający jest przeznaczony dla Klientów, którzy korzystali z Treningu Spersonalizowanego Intensywnego. Daje on możliwość kontynuacji tego Treningu, co ma efekt wzmacniający, przypominający i utrwalający. Może być realizowany maksymalnie 2 tygodnie od ukończenia Treningu Spersonalizowanego Intensywnego. Trening Uzupełniający trwa 24 dni, na które składa się 12 półgodzinnych sesji i 12 sesji trwających 20 minut. Łącznie 10 godzin do odsłuchiwania.
- Trening Senior jest przeznaczony dla osób, które dotyka stopniowa utrata sprawności związana z wiekiem. Trening Senior jest zaprojektowany aby usprawniać codzienne funkcjonowanie, komunikowanie się i jakość życia. Pomocny jest również podczas rehabilitacji po udarze mózgu czy wspomaganiu leczenia chorób takich jak demencja starcza. Trening Senior trwa 78 dni, na które składa się łącznie 46 godzin do odsłuchania (początkowe sesje trwają godzinę dziennie i stopniowo są redukowane do 20 min).
PRZED KONSULTACJĄ Z LOGOPEDĄ NALEŻY WYKONAĆ BADANIE SŁUCHU!
LOGOPEDA – dziecięcy, dorośli
mgr Ewa Rycombel
logopeda, terapeuta zaburzeń słuchowych metodą Neuroflow® ATS, Terapia SSP (terapia Porgesa) ; SAS (Neuroakustyczny Trening Mózgu)
Informacje przygotowano w oparciu o ulotki z kursu SAS oraz materiały ze strony internetowej https://sascentre.com/