SKRZYWIENIA PRĄCIA (CHOROBA PEYRONIEGO)

Skrzywienie prąciaChoroba Peyroniego objawiająca się skrzywieniem prącia występuje najczęściej u mężczyzn w średnim wieku. W zależności od źródeł określa się, że występuje ona u 1% do 6 % mężczyzn.  Tak duża rozbieżność danych wynika z faktu, że chorzy zgłaszają się do urologa, gdy skrzywienie prącia osiąga  25 stopni utrudniając w znaczny sposób współżycie. Występuje ból podczas stosunku u Pacjenta, utrudniona penetracja a w przypadku wady dużego stopnia nawet całkowity brak możliwości odbycia stosunku.

Skrzywienie prącia – przyczyny

Choroba Peyroniego powstaje wskutek stwardnienia ciał jamistych prącia, najczęściej w jego grzbietowej części. Pomimo prowadzonych badań nie są znane przyczyny tej choroby.

Choroba Peyroniego leczenie

W przypadku gdy choroba jest w początkowej fazie, można zostać zastosowane leczenie farmakologiczne. Skuteczność tego leczenia uzależniona jest od indywidualnych cech Pacjenta.

Gdy leczenie farmakologiczne nie odnosi skutku lub w późniejszej fazie choroby niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Wykonywany on jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godzin. Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja urologa wraz z badaniem USG. Po zabiegu usunięcia skrzywienia prącia, Pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia po operacji. Rekonwalescencja w trakcie której powstają zrosty zapobiegające odkształcaniu się prącia trwa około 2 miesięcy.

 

Lekarz – Skrzywienie prącia, Choroba Peyroniego leczenie

dr n. med. Sebastian Piotrowicz
– specjalista urologii i andrologii