STULEJKA U DOROSŁYCH

Stulejka u dorosłego

Stulejka u dorosłego jest to zwężenie napletka czyli fałdu, skóry który przykrywa zakończenie penisa, utrudniające lub nawet uniemożliwiające prawidłowe zsuwanie się napletka z żołędzi. Pojawia się u mężczyzn w każdym wieku, od okresu niemowlęcego poprzez dzieciństwo aż do wieku dojrzałego.

Stulejka u dorosłego występuje jako:

  • stulejka wrodzona – czyli stulejkę której nie rozpoznano w wieku dziecięcym lub była ona wtedy niewłaściwie lub wcale nie leczona
  • stulejka nabyta – czyli stulejka powstała wskutek stanów zapalnych napletka czy żołędzi, urazów tych okolic, nieprawidłowych nawyków higienicznych, zmian alergicznych, chorób skórnych czy nawet cukrzycy.

 

Leczenie stulejki u dorosłych – dolegliwości

  • ból w trakcie próby odciągania napletka
  • ból w tracie stosunków seksualnych
  • utrudnienie w trakcie oddawania moczu – rozciąganie i wypełnianie się napletka gdy oddawany jest mocz co może powodować zapalenie dróg moczowych i nasiennych
  • nawracające stany zapalne prącia
  • nawracające zakażenia układu moczowego
  • brak możliwości dokładnego wymycia mastki (wydzieliny znajdującej się pod napletkiem) co powoduje, że wydziela ona nieprzyjemny zapach
  • problemy psychologiczne związane z utrudnionym życiem seksualnym

Często również stany zapalne dróg moczowych i wewnętrznych narządów płciowych, które pojawiają się u partnerek, powodowane są stulejką u mężczyzn.

 

Leczenie – stulejka u dorosłych

W przypadku dorosłych mężczyzn w celu usunięcia stulejki stosowane są zabiegi chirurgiczne.

Przed rozpoczęciem leczenia chirurgicznego należy wyleczyć stany zapalne pod napletkiem. Ponieważ obszar zabiegu to okolice bardzo unerwione i wrażliwe, zabiegi usunięcia stulejki najczęściej wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Zabieg usunięcia stulejki u dorosłego przeprowadzony być może również w  znieczuleniu miejscowym, przy czym wybór rodzaju znieczulenia przy zabiegu zależy od decyzji lekarza.

Stulejka u dorosłego usuwana jest dwoma sposobami:

  • plastyka stulejki – zabieg operacyjny, który polega na tym, że chirurg nacina i poszerza ujście otworu napletka. Zabieg ten pozwala na zachowanie napletka.
  • obrzezanie – zabieg operacyjny, który polega na całkowitym usunięciu napletka.

Zabieg usunięcia stulejki, niezależnie od przyjętej metody, trwa około jednej godziny. Są to zabiegi z niskim ryzykiem powikłań. W przypadku plastyki stulejki istnieje możliwość nawrotu stulejki – notuje się to w blisko 20 % przypadków.

 

Po zabiegu należy odpowiednio, zgodnie z zaleceniami lekarza, pielęgnować ranę, unikać wysiłku fizycznego przez 2-3 tygodnie, a także wstrzymać się ze współżyciem seksualnym na okres jednego miesiąca.

 

Lekarz – operacja – stulejka u dorosłego

dr n. med. Sebastian Piotrowicz
– specjalista urologii i andrologii – pacjenci dorośli

 

 

Poradnie

PORADNIA UROLOGICZNA