USG szyi – badanie

Badanie klinicznym aparatem USG Samsung HS 50 z funkcją dynamicznego wzmocnienia kontrastu

usg szyi WarszawaBadanie USG szyi polega na zobrazowaniu aparatem USG narządów znajdujących się w rejonie szyi, w tym szczególnie węzłów chłonnych tej okolicy. W Formmed badanie to wykonywane jest aparatem USG Samsung HS 50 o wysokich parametrach klinicznych. W trakcie badania lekarz radiolog ocenia tkanki miękkie, węzły chłonne, jamę ustną, język, tarczycę, ślinianki.

Powiększenie się węzłów chłonnych lub ich ból, jak również ból w jej najbliższej okolicy zawsze powinny zmotywować Pacjenta do szybkiej wizyty u lekarza.

Jeśli Pacjent odczuwa:

• powiększenie węzłów chłonnych,
• powiększenie obwodu szyi,
• ostry lub przewlekły, długotrwały ból szyi,
• zgrubienia lub guzki na szyi lub w jej okolicach,
• problemy z przełykaniem,
• długotrwałą chrypkę,
• suchość w ustach,
• obrzęk w rejonach szyi,
• uczucia duszności,
• zawroty głowy

powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza i wykonać badanie USG szyi. Wykonuje się go również w przypadku chorób tarczycy oraz przy częstych infekcjach dróg oddechowych i gardła.  

 

Przygotowanie i przebieg badania USG szyi

usg szyi prywatnie

Badanie USG szyi jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym i nie wymaga specjalnego przygotowania przez Pacjenta. Nie ma przeciwwskazań do wykonania tego badania, jedynym ograniczeniem mogą być rany otwarte lub oparzenia badanej okolicy. Zalecane jest takie ubranie się do badania, aby można było swobodnie odsłonić szyję. Panowie powinni być ogoleni, gdyż zarost może utrudnić wykonanie badania.

Badanie USG szyi trwa około 15-20 minut. W trakcie badania Pacjent leży na leżance z lekko odchyloną głową. Przed jego rozpoczęciem szyja Pacjenta pokrywana jest specjalnym żelem, a następnie lekarz wykonujący badanie porusza sondą po powierzchni skóry w celu uzyskania na monitorze obrazów badań. W trakcie badania oceniane są tkanki miękkie, jama ustna, język. Po badaniu Pacjent otrzymuje wydruk zdjęcia oraz opis lekarski badania USG.

Jeżeli posiadacie Państwo wyniki poprzednich badań USG szyi lub innych badań tego obszaru (np. rtg, tomografia, itp.), prosimy o ich zabranie w celu oceny porównawczej.

W wyniku badania USG można stwierdzić stany zapalne, torbiele środkowe i boczne szyi, guzy łagodne i złośliwe, powiększenie węzłów chłonnych, choroby tarczycy, tłuszczaki i naczyniaki szyi.

USG szyi  Warszawa prywatnie

Badania USG wykonujemy tylko komercyjnie.

Więcej informacji o badaniach USG w Formmed znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/badanie-usg/.

Lekarz wykonujący badanie USG szyi Warszawa

 lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

PRACOWNIA USG

USG szyi Warszawa cena

 

* Szczegółowy cennik usług jest dostępny w rejestracji kliniki Formmed, Warszawska 197 d, Babice Nowe.