USUWANIE BLIZN

Laserowe usuwanie blizn, chirurgiczne usuwanie blizn, dermabrazja

W Formmed wykonujemy zabiegi usuwania blizn pooperacyjnych, blizn powypadkowych oraz blizn pooparzeniowych. Metoda leczenia dobierana jest w zależności od rozległości i struktury blizn. Przeprowadzamy usuwanie blizn laserem (zarówno blizny świeże jak i blizny starsze), usuwanie blizn chirurgicznie jak również zabiegi dermabrazji. O wyborze metody usunięcia blizny decyduje lekarz.  Blizny usuwamy zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.

Laserowe usuwanie blizn laserem Palomar Star Lux 500 – świeże blizny

Usuwanie blizn pooperacyjnych przeprowadzane w krótkim okresie po zabiegu przeprowadzamy laserem Palomar Star Lux 500.  Jest to laser nieablacyjny co oznacza, że w trakcie zabiegu nie przerywana jest ciągłość skóry. W jego trakcie mikrowiązki światła w kontrolowany sposób uszkadzają poddane naświetlaniu obszary naskórka i skóry właściwej. Po zabiegu następuje proces gojenia się skóry w czasie którego uszkodzone w trakcie zabiegu komórki skóry zastępowane są  nowymi, zdrowymi. Zabiegi redukcji blizn przy użyciu lasera Palomar trwają krótko. Nie zachodzi potrzeba znieczulenia ani specjalnego przygotowania. Po zabiegu przez kilka dni skóra może być zaczerwieniona, może utrzymywać się obrzęk.

Czas zabiegu usuwania blizny laserem uzależniony jest od wielkości blizny. Dla osiągnięcia efektu na ogół niezbędnych jest kilka zabiegów, wykonywanych w odstępach kilkutygodniowych – uzależnione jest to od głębokości zmian i predyspozycji pacjenta.

W Formmed przeprowadzamy również laserowe usuwanie blizn u dzieci po operacjach rozszczepu wargi.

Laserowe usuwanie blizn laserem frakcyjnym SmartXide2 DOT/RF – starsze blizny

Najnowocześniejszy laser frakcyjny SmartXide2 DOT/RF firmy Deka to połączenie zLaserowe usuwanie blizn u dzieci Warszawaabiegów lasera frakcyjnego z technologią bipolarnych fal radiowych. Dzięki zastosowaniu technologii PSD w wyniku zabiegu następują minimalne termiczne uszkodzenia skóry. W wyniku procesu fototermolizy następuje przemodelowanie istniejących blizn, a dzięki radiofrekwencji bipolarnej podgrzewane są głębsze warstwy skóry.  Uruchamia się proces naprawczy i regeneracyjny nie tylko powierzchniowej warstwy skóry, ale i w głębszych częściach, następuje remodelowanie włókien kolagenowych  a skóra zostaje wygładzona.

Zabieg wykonywany z użyciem kremu znieczulającego. Czas trwania zabiegu usuwania blizn laserem uzależniony jest od wielkości blizny. Okres gojenia po zabiegu trwa do 7 dni. Częstość zabiegów jest ustalana indywidualnie przez lekarza. Aby osiągnąć widoczne efekty na ogół należy wykonać od 3 do 5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych.

 

 
Chirurgiczne usuwanie blizn

Chirurgiczne usuwanie blizn u dzieci WarszawaW przypadku dużych przerostowych lub nieregularnych blizn istnieje możliwość ich chirurgicznej redukcji. Zabieg polega na wycięciu blizny i zszyciu zdrowych nieuszkodzonych fragmentów skóry techniką plastyczną. W tym przypadku zamiast dużej szpecącej blizny można osiągnąć wąską bliznę, którą można redukować później innymi metodami. Jeżeli blizna jest duża i nie ma możliwości połączenia zdrowych fragmentów skóry, można rozważyć wykonanie dwóch lub więcej zabiegów, w odpowiednich odstępach czasowych. W takich skomplikowanych przypadkach  może być wykonywany  również przeszczep skóry, pobranej z innej części ciała pacjenta. Chirurgiczne usuwanie blizn dotyczy blizn pooperacyjnych, blizn powypadkowych, blizn pooparzeniowych.

Chirurgiczne usuwanie blizn wykonywane jest na ogół w znieczuleniu ogólnym.  Czasami jednak – w zależności od wielkości blizny oraz przyjętej metodologii leczenia – stosowane jest znieczulenie miejscowe.

W Formmed przeprowadzamy zabiegi chirurgicznego usuwania blizn zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.

Dermabrazja

Dermabrazja polega na mechanicznym usunięciu powierzchniowych,  górnych warstw skóry. Stosuje się ją w celu spłycenia lub nawet całkowitej  korekcji blizn pooperacyjnych, głębszych przebarwień, blizn potrądzikowych. Dermabrazja stosowana jest na ogół na małych powierzchniach ciała. Dla uzyskania dobrego rezultatu często potrzebnych jest kilka zabiegów – zależy to od głębokości zmian i indywidualnych predyspozycji pacjenta. W wyniku  zabiegu dermabrazji następuje wygładzenie skóry. Zabieg trwa około  kilkunastu minut. Wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kremu znieczulającego. Po zabiegu dermabrazji na powstałą ranę zakładany jest opatrunek. Skóra goi się około 7 dni. Po tym okresie odpada nieco szorstki  naskórek i pozostaje zaróżowienie. Po systematycznym natłuszczaniu szybko wraca do normy. Trwa to od 6 do 8 tygodni. Po 2-3 miesiącach  w razie potrzeby można powtórzyć  zabieg. Przez okres 3 do 6 miesięcy przeciwwskazane jest opalanie miejsc poddanych zabiegowi.

Skuteczność dermabrazji uzależniona jest od typu cery, koloru skóry, stanu zdrowia i wieku pacjenta. Jej bardzo poważną zaletą jest możliwość usunięcia nawet głębokich zmian, natomiast przez  dłuższy okres może utrzymywać się zaróżowienie skóry. Przy bliznach na wardze jest to praktycznie niezauważalne. W Formmed  przy pomocy zabiegu dermabrazji przeprowadzamy usuwanie blizn u dzieci po operacjach rozszczepu wargi.

 

W celu wyboru najlepszej metody leczenia, niezależnie czy jest to usuwanie blizn pooperacyjnych czy też blizn pooparzeniowych, niezbędna jest konsultacja chirurgiczna.

 

LEKARZE – Laserowe usuwanie blizn u dzieci „blizny świeże”

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

LEKARZE – Laserowe usuwanie blizn – blizny „stare”

dr n. med. Agnieszka Zegadło-Mylik
specjalista dermatologii, medycyna estetyczna, specjalista patomorfolog
– zawieszone zapisy do końca listopada’23

LEKARZE – chirurgiczne usuwanie blizn u dzieci

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

LEKARZE – dermabrazja

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

ZABIEGI LASEROWE