JESIENNE ALERGIE

Jest jesień i kwiaty pylące latem już zwiędły. Więc dlaczego nadal kichasz?

Jesienne czynniki wywołujące alergię są różne, ale mogą powodować tyle samo objawów, co wiosną i latem. Co powoduje alergię jesienną?

Alergia na pyłki roślin wiatropylnych kojarzy się z wiosną i latem. Jednak jesień również stanowi zagrożenie pyłkowe dla osób na nie uczulonych. Szczególnie licznie kwitną chwasty w tym bylica. Po trawach i brzozach jest to najczęstsza przyczyna alergicznego zapalenia spojówek oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Pleśń to kolejna przyczyna alergii jesiennych. Rośnie nie tylko w wilgotnych miejscach w domu w piwnicy lub łazience, ale zarodniki pleśni uwielbiają również mokre miejsca na zewnątrz. Sterty wilgotnych liści są idealną pożywką dla pleśni. Przed wejściem do domu pamiętaj o wytarciu butów, aby nie wnieść do domu nosicieli alergii jakimi są liście lub osiadłych na niej pleśni.

Nie zapomnij o roztoczach. Chociaż są one powszechne w wilgotnych miesiącach letnich, mogą unosić się w powietrzu przy pierwszym włączeniu ogrzewania jesienią. Mogą powodować kichanie, świszczący oddech i katar.

Rosnącym czynnikiem wywołującym alergię jesienią jest ambrozja – chwast z rodziny astrowatych, pojawiający się wraz z importowanym zbożem. Ambrozja atakuje około 75% osób uczulonych na rośliny wiosenne. Zaczyna pylić późnym latem i może trwać do października, w zależności od tego, jak jest ciepło. Nawet jeśli ambrozja nie występuje powszechnie w Twojej okolicy, jej pyłek może przemieszczać się w powietrzu setki kilometrów, wywołując objawy alergii jesiennej.

LEKARZE – ALERGOLOG, ALERGOLOG DZIECIĘCY WARSZAWA

lek. med. Izabela Modelska-Woźniak
specjalista alergolog, specjalista pediatra, alergolog dziecięcy

 

 

Obraz autorstwa wayhomestudio na Freepik