Testy alergiczne

testy alergiczne WarszawaTesty alergiczne przeprowadzane są w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy dotyczącej przyczyn alergii oraz aby określić jaki rodzaj leczenia należy rozpocząć przeciwko konkretnym alergenom.  W Formmed wykonujemy testy alergiczne u dzieci i u osób dorosłych.

Testy alergiczne skórne (alergeny wziewne i alergeny pokarmowe), 

Testy skórne są najczęściej wykonywanymi testami alergicznymi. Przeprowadzane są w celu potwierdzenia na jakie substancje występują u Pacjenta reakcje alergiczne. Rodzaj i ilość sprawdzanych alergenów jest uzależniona od decyzji lekarza po wcześniej przeprowadzonym wywiadzie alergologicznym.

Testy wykonywane są na skórze przedramion lub pleców. Na skórę nanoszone są przez lekarza alergologa krople zawiesin zawierających alergeny. Następnie za pomocą małego lanceciku nakłuwana jest skóra, dzięki czemu pod naskórek przedostaje się mała ilość alergenu. Po kilkunastu minutach można odczytać wynik testu. W przypadku uczulenia na dany alergen, w miejscu nakłucia powstaje pęcherzyk. Jego wielkość pokazuje stopień reakcji na dany alergen, a wyniku testu są interpretowane przez lekarza alergologa, który określa sposób leczenia.

Po około 60 minutach reakcja na naniesione alergeny ustępuje samoistnie.

Testy alergiczne natywne (testy z naturalnych pokarmów),

Testy alergiczne z krwi – panele alergologiczne, pojedyncze alergeny

Testy alergiczne z krwi to kolejna metoda diagnostyczna umożliwiająca określenie typu alergii. Przeprowadzane są alternatywnie lub uzupełniająco do testów skórnych. Pozwalają one ocenić reakcję systemu immunologicznego na różne alergeny. W trakcie testu oznacza się przeciwciała IgE dla alergenów zwierzęcych, pyłowych czy pleśniowych. Stosowane są często u małych dzieci (ze względu na brak współpracy z małymi pacjentami przy testach skórnych) a także u osób, które przyjmują leki mogące wpłynąć na wynik testów skórnych. 

Przed wykonaniem pobrania krwi do testów alergicznych, nie jest wymagane specjalne przygotowanie Pacjenta, a badanie polega na pobraniu krwi z żyły. Po otrzymaniu wyników badania, powinny być one przedstawione specjaliście w celu określenia dalszego postępowania i określenia sposobów leczenia.

LEKARZE – Testy alergiczne Warszawa

lek. med. Izabela Modelska-Woźniak
specjalista alergolog, specjalista pediatra, alergolog dziecięcy

Testy alergiczne Warszawa cennik

* Szczegółowy cennik usług jest dostępny w rejestracji kliniki Formmed, Warszawska 197 d, Babice Nowe.