GABINET HIGIENY STOMATOLOGICZNEJ

Dlaczego należy odwiedzać gabinet higieny stomatologicznej?

Nie ma piękniejszej ozdoby niż śliczny, śnieżnobiały uśmiech. Jeżeli kochasz uśmiech Twojego dziecka, pomóż mu w utrzymaniu go przez całe życie.

By imponować zdrowymi zębami, trzeba o nie systematycznie dbać. Nic nie zastąpi profilaktyki stomatologicznej, zapobiega ona pojawianiu się próchnicy, paradontozy oraz innych chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

higiena stomatologiczna Warszawa

Po pierwsze – codzienna higiena,

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to podstawa dla zębów i dziąseł. Zdrowe zęby nie tylko pozwalają wyglądać i czuć się młodo, ale również umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów i mówienie. Dobry stan zdrowia jamy ustnej jest ważny dla ogólnego samopoczucia. Wymagane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Jednak zalecane jest mycie po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Oprócz szczotkowania należy stosować płukanki dostępne w aptekach i drogeriach, należy używać nici dentystycznych albo szczoteczek cylindrycznych do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni między-zębowych. Poza tym trzeba w codziennych posiłkach dostarczać organizmowi wapnia i fluoru oraz ograniczać spożywanie słodkich pokarmów i napojów gazowanych.

Po drugie, profilaktyka w gabinecie stomatologicznym,

Profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się tylko do higieny. Wizyty u stomatologa należy odbywać co pół roku. Taka częstotliwość jest niezbędna, by wyprzedzać choroby zębów i przyzębia.

Zabiegi profilaktyczne przebiegają wieloetapowo. W ramach zabiegów profilaktycznych w gabinecie higieny stomatologicznej przeprowadzane są następujące zabiegi:

 Na czym polega Skaling?

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy się ze mineralizowanego osadu. Kamień nazębny usuwa się przy użyciu ultradźwięków. Nie powoduje to niszczenia szkliwa ani nie wywołuje bólu, jeśli nie są odsłonięte szyjki zębowe i nie ma stanu zapalnego dziąseł. W przypadku występowania tych dolegliwości zaleca się znieczulenie.
Skaling zapobiega chorobom przyzębia i likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działania bakterii zgromadzonych w kamieniu. Zabieg jest szybki i bezbolesny.

Na czym polega Piaskowanie?

Mimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, na zębach stopniowo tworzy się osad i powstają przebarwienia. Nieusunięty w porę osad zamienia się w kamień nazębny, przebarwienia szpecą zęby. Piaskowanie Koron zębów jest zabiegiem mającym na celu usunięcie przebarwień pochodzenia zewnętrznego (palenia tytoniu,picia kawy, herbaty, jedzenie barwiących pokarmów). Piaskowanie zębów usuwa toksyny z odsłoniętych powierzchni korzenia co prowadzi do minimalizacji objawów chorobowych. Piaskowanie przeprowadza się za pomocą piaskarek, które pod wpływem wysokiego ciśnienia , mieszanki piasku i wody oczyszcza zęby. Jest to zabieg bezbolesny, przywracający biały uśmiech. Po zabiegu stosuje się polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów za pomocą specjalnych gumek i szczotek.

Na czym polega Fluoryzacja?

Fluoryzacja zębów (lakierowanie zębów) stosowana jest w celu wzmocnienia szkliwa zębów, aby były odporne na działanie bakterii i kwasów, które mogą wywołać próchnicę. Polega na naniesieniu za pomocą specjalnych pędzelków na wszystkie powierzchnie zębów lakieru zawierającego fluor. Fluoryzacja powinna być stosowana na czystych zębach, najlepiej po wykonaniu skalingu i piaskowania.  Zalecane jest wykonywanie jej  2-3 razy do roku. Redukcja pojawienia się ognisk próchnicy dzięki zabiegowi fluoryzacji zmniejsza się nawet o 40%.

W naszym gabinecie stosujemy nowoczesny lakier fluoryzujący, smakowy – FluoroDose!

 Na czym polega Lakowanie?

FLUORODOSE-zdjęcie-Formmed-SLakowanie jest to zabieg profilaktyczny bardzo skutecznie chroniący zęby przed próchnicą. Polega on na pokryciu lakiem szczelinowym  bruzd, szczelin i zagłębień w zdrowych zębach mlecznych i stałych. Powierzchnie które podlegają lakowaniu to otwory ślepe i powierzchnie żujące w zębach przedtrzonowych stałych, zębach trzonowych mlecznych i stałych oraz  zagłębienia bocznych siekaczy stałych. Powierzchnie te są trudne do oczyszczenia, zalegają w nich resztki pokarmowe, przez co w największym stopniu narażone są na rozwój próchnicy.

Lakowanie powinno zostać przeprowadzone w miarę szybko po wyrośnięciu zęba, tak aby nie rozpoczął się jeszcze proces próchniczy. Przeprowadzane jest głównie u dzieci, konsekwentnie w miarę pojawiania się kolejnych zębów. U dorosłych lakowanie przeprowadza się na tzw. zębach mądrości. Zmniejsza ono ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90%.

Higienistka stomatologiczna wykonująca zabiegi

lic. hig. stom. Klaudia Patyk
higienistka stomatologiczna