Badanie USG piersi i sutków

Badanie klinicznym aparatem USG Siemens z funkcją dynamicznego wzmocnienia kontrastu

USG piersi i USG sutków to profilaktyczne badanie pozwalające na wczesne wykrycie zmian w gruczołach, które mogą być wczesnym objawem raka piersi. Kobiety po ukończeniu 30-go roku życia powinny regularnie przeprowadzać to badanie. USG piersi jest badaniem zupełnie bezbolesnym i bardzo skutecznym, wykonywanym za pomocą ultradźwięków. Najlepiej jest przeprowadzić badanie piersi między 1-szym a  10-tym dniem cyklu miesiączkowego. Badanie USG jest zupełnie bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia, nawet w trakcie ciąży i może być powtarzane przez Pacjentki wielokrotnie.

USG piersi Warszawa, USG sutka Warszawa

USG piersi

Badania USG piersi i sutków w Formmed wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską,  zaawansowanym technologicznie systemem ultrasonograficznym Siemens ACUSON X 300 ™ Premium Edition (PE),  co umożliwia prawidłową diagnozę, a w razie potrzeby szybkie podjęcie właściwego leczenia.

Badanie to jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych umożliwiających wykrywanie zmian nowotworowych – łagodnych i złośliwych piersi.

Wskazania do badania – USG piersi i USG sutków:

  • jakikolwiek pojawiający się ból piersi;
  • ukończenie 30-go roku życia;
  • wyczuwalne zgrubienie w piersi;
  • bolesna zmiana w piersi;
  • wyciek z brodawki sutkowej;
  • będąc w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi;
  • badanie kontrolne przy wcześniejszym rozpoznaniu zmian łagodnych;
  • przy stosowaniu zastępczej terapii hormonalnej.

Przygotowanie oraz przebieg badania USG piersi i USG sutków

Badanie USG piersi jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Nie wymaga specjalnego przygotowania przez Pacjentkę. Trwa ono na ogół od 15 do 20 minut. Przed badaniem lekarz przeprowadzający badanie nakłada na skórę piersi Pacjentki, która leży na leżance, specjalny żel a następnie bada gruczoły, przesuwając specjalną głowicę w górę, dół, na boki piersi oraz pod pachami, sprawdzając czy narządy nie są powiększone i czy nie nastąpiły w nich zmiany. Głowica aparatu połączona jest z komputerem, na monitorze którego widoczne są obrazy badanych tkanek piersiowych. Po badaniu Pacjentka otrzymuje wydruk zdjęcia oraz opis lekarski badania.

Jeżeli posiadacie Panie wyniki poprzednich badań USG lub mammografii, prosimy o ich zabranie w celu oceny porównawczej.

Badanie USG piersi jest wykonywane również w ramach pakietów badań profilaktycznych w połączeniu z badaniami laboratoryjnymi i innymi badaniami USG.  Więcej informacji na stronie Kompleksowe Badania Profilaktyczne.

Więcej informacji o badaniach USG w Formmed znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/badanie-usg/.

 Lekarz wykonujący badanie USG piersi i USG sutków

 lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

PRACOWNIA USG