Badanie USG ślinianek

Badanie USG ślinianek

usg ślinianek warszawaUSG ślinianek jest to badanie nieinwazyjne służące do oceny morfologicznej gruczołów ślinowych przyusznych lub podżuchwowych. W jego trakcie oceniana jest wielkość ślinianek w trzech wymiarach, obecność i rozmiar węzłów chłonnych położonych w pobliżu szyi. Pozwala ono wykryć echogeniczność ich miąższu, obecność torbieli, guzków i zwapnień, ocenić kamicę w obrębie przewodów ślinowych czy też wykryć ich poszerzenie. Czas trwania badania ślinianek wynosi 15-20 minut. Jest to podstawowe badanie, które wykonuje się, aby wykryć przyczyny problemów ze śliniankami.

Wskazania do wykonania badania USG ślinianek

Wskazaniami do wykonania badania ślinianek są:

• schorzenia ślinianek,
• powiększenie gruczołów ślinowych niewiadomego pochodzenia
• powiększenie lub ból ślinianek przyusznych i podżuchwowych
• powiększenie obwodu szyi
• uczucia duszności
• powiększenie lub asymetria szyi lub węzłów chłonnych,
• deformacja szyi z wyczuwalnym guzem
• nadczynność i niedoczynność gruczołu tarczowego
• utrudnione połykanie
• intensywny ból w okolicach uszu
• stwierdzone zmiany w okolicy ślinianek.

usg ślinianek cena

W trakcie badania USG  można wykryć kamicę przewodów wyprowadzających ślinianek, łagodne oraz złośliwe zmiany guzowate czy stany zapalne ślinianek, ocenić stan ślinianek po zabiegach czy operacjach.

Dzięki badaniu można rozpoznać przyczynę dolegliwości, a dzięki temu stworzyć plan leczenia, a w przypadku konieczności, określić zakres zabiegu operacyjnego.

 

Przygotowanie i przebieg badania USG ślinianek

Badanie USG ślinianek jest badaniem bezbolesnym oraz nieinwazyjnym i wykonywane jest u Pacjenta w pozycji leżącej z lekko odchyloną głową. Badanie ślinianek nie wymaga specjalnego przygotowania i można je przeprowadzać o dowolnej porze dnia. Należy ubrać się w sposób umożliwiający łatwy dostęp do badanej okolicy. U mężczyzn w celu ułatwienia  badania należy zgolić zarost. Badanie trwa około 15-20 minut. Przed  jego rozpoczęciem szyja i sonda Pacjenta pokrywane są specjalnym żelem. W jego trakcie  lekarz wykonujący badanie porusza sondą po powierzchni skóry w celu uzyskania obrazów badań. Po badaniu Pacjent otrzymuje wydruk zdjęcia oraz opis lekarski badania. Badanie ślinianek może być wykonywane u Pacjentów w każdym wieku, jak również może być wielokrotnie powtarzane.

Jeżeli posiadacie Państwo wyniki poprzednich badań, zarówno USG jak i innych, badanej okolicy, prosimy o ich zabranie w celu oceny porównawczej.

usg ślinianek Warszawa prywatnie

USG ślinianek Warszawa prywatnie

Badania USG wykonujemy tylko komercyjnie.

Lekarz wykonujący badanie USG ślinianek Warszawa

 lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

PRACOWNIA USG

USG ślinianek Warszawa cena

 

* Szczegółowy cennik usług (USG ślinianek Warszawa) jest dostępny w rejestracji kliniki Formmed, Warszawska 197 d, Babice Nowe.