Badanie USG tarczycy

Badanie klinicznym aparatem USG Samsung HS 50 z funkcją dynamicznego wzmocnienia kontrastu

usg tarczycy WarszawaBadanie USG tarczycy jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym tego gruczołu. Jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym, bezpiecznym i pozwala na dokładną ocenę zmian. W trakcie badania tarczycy określony zostaje rozmiar, kształt, symetria, lokalizacja i struktura tego gruczołu. Stwierdza się również czy występują tzw. zmiany ogniskowe – guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem. USG tarczycy jest ważnym badaniem zarówno przy nadczynności jak i niedoczynności tarczycy. Pozwala również odkryć autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – choroba Hashimoto. Wczesne wykrycie chorób tarczycy pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i uniknąć poważnych powikłań.

W Formmed badania USG tarczycy wykonywane jest aparatem o wysokich parametrach klinicznych – USG Samsung HS 50  przez doświadczonych lekarzy radiologów.

Wskazania – badanie USG tarczycy

Wskazaniami do wykonania badań jest powiększenie obwodu szyi lub wyczucie podczas badania dotykiem zmian w obrębie tarczycy (wyczuwalne guzki). Badanie tarczycy wykonuje się również, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (m.in. badania  laboratoryjne TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG) i w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy – w trakcie jak i po zakończeniu leczenia. Innym wskazaniem do badania są objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy, choroba Hashimoto, jak również problemy z przełykaniem czy duszności – gdy nie można stwierdzić przyczyn ich powstawania.  Należy je wykonywać także, gdy Pacjent jest obciążony dziedzicznie rakiem tarczycy lub gdy w okolicy szyi była stosowana radioterapia.

USG tarczycy – przygotowanie i przebieg

usg tarczycy prywatnie

Badanie tarczycy nie wymaga żadnego przygotowania. Przed badaniem należy odsłonić szyję i zdjąć biżuterię.  Badanie tarczycy polega na przyłożeniu do pokrytej specjalnym żelem szyi, głowicy USG. Trwa od 15 do 20 minut. Pacjent leży na leżance z lekko odchyloną głową. W jego trakcie lekarz porusza sondą po powierzchni skóry w celu uzyskania obrazów badań. Uzyskany w trakcie badania obraz pokazywany jest na monitorze, a wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wydrukiem zdjęć ultrasonograficznych.

Na badanie USG tarczycy wskazane jest przyniesienie wyników poprzednich badań USG, badań scyntygraficznych tarczycy, badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były one wykonywane).

Po badaniu należy udać się do endokrynologa lub lekarza który skierował na badanie, którzy w razie konieczności wdrożą leczenie farmakologiczne lub skierują na zabieg chirurgiczny.

Badanie USG tarczycy jest wykonywane również w ramach pakietów badań profilaktycznych w połączeniu z badaniami laboratoryjnymi tarczycy. Więcej informacji na stronie Kompleksowe Badania Profilaktyczne.

USG tarczycy Warszawa prywatnie

USG tarczycy  Warszawa prywatnie

Badania USG wykonujemy tylko komercyjnie.

 

Więcej informacji o badaniach USG w Formmed znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/badanie-usg/.

Lekarze wykonujący badanie USG tarczycy Warszawa

 lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

lek. med. Katarzyna Dźwiarek-Miara
specjalista endokrynologii, specjalista chorób wewnętrznych – ZAPISY CZASOWO WSTRZYMANE

PRACOWNIA USG

USG tarczycy Warszawa cena

 

* Szczegółowy cennik usług (usg tarczycy Warszawa)  jest dostępny w rejestracji kliniki Formmed, Warszawska 197 d, Babice Nowe.