Badanie USG tarczycy

Badanie klinicznym aparatem USG Siemens z funkcją dynamicznego wzmocnienia kontrastu

usg tarczycy warszawaUSG tarczycy jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym tego gruczołu. Jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym, bezpiecznym i pozwala na dokładną ocenę zmian. W trakcie badania tarczycy określony zostaje rozmiar, kształt, symetria, lokalizacja i struktura tego gruczołu. Stwierdza się również czy występują tzw. zmiany ogniskowe – guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem. USG tarczycy jest ważnym badaniem zarówno przy nadczynności jak i niedoczynności tarczycy. Pozwala również odkryć autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – choroba Hashimoto. Wczesne wykrycie chorób tarczycy pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i uniknąć poważnych powikłań.

W Formmed badania USG tarczycy wykonywane jest aparatem o wysokich parametrach klinicznych – USG Siemens ACUSON X300 ™ Premium Edition  przez doświadczonych lekarzy radiologów.

USG tarczycy Warszawa

 

 

Wskazania – badanie USG tarczycy

Wskazaniami do wykonania badań jest powiększenie obwodu szyi lub wyczucie podczas badania dotykiem zmian w obrębie tarczycy. Badanie to wykonuje się również, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe i w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy. Należy je wykonywać również, gdy Pacjent jest obciążony dziedzicznie rakiem tarczycy lub gdy w okolicy szyi była stosowana radioterapia.

USG tarczycy – przygotowanie i przebieg

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania i polega na przyłożeniu do pokrytej specjalnym żelem szyi, głowicy USG. Trwa od 15 do 20 minut. Pacjent leży na leżance z lekko odchyloną głową. W jego trakcie lekarz porusza sondą po powierzchni skóry w celu uzyskania obrazów badań. Uzyskany w trakcie badania obraz pokazywany jest na monitorze, a wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wydrukiem zdjęć ultrasonograficznych

Na badanie wskazane jest przyniesienie wyników poprzednich badań USG, badań scyntygraficznych tarczycy, badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były one wykonywane).

Badanie USG tarczycy jest wykonywane również w ramach pakietów badań profilaktycznych w połączeniu z badaniami laboratoryjnymi tarczycy. Więcej informacji na stronie Kompleksowe Badania Profilaktyczne.

Więcej informacji o badaniach USG w Formmed znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/badanie-usg/.

Lekarz wykonujący badanie USG tarczycy Warszawa

 lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

PRACOWNIA USG

USG tarczycy Warszawa cena