Przepuklina

Przepuklina u dzieci powstaje wskutek przemieszczenia się narządów, najczęściej jelit, poza jamę brzuszną. Powstaje ona w miejscach gdzie ściany jamy brzusznej są osłabione lub nie w pełni połączone (worek przepuklinowy).

Przepuklina - w trakcie operacji

U dzieci ujawnia się gdy niemowlę zaczyna płakać, krzyczeć, kaszleć lub w trakcie wypróżniania się. W brzuszku dziecka pojawia się ciśnienie, które wypycha jelita w kierunku osłabionych mięśni. Gdy napotkają otwór w mięśniach następuje wybrzuszenie części narządu wewnętrznego i w miejscu gdzie pojawia się widoczne jest miękkie zgrubienie. W początkowym okresie cofa się ona samoistnie lub pod niewielkim naciskiem.

W zależności od miejsca osłabienia ściany powłok brzusznych możemy mieć do czynienia z przepukliną pachwinową oraz przepukliną brzuszną  jak na przykład przepukliną kresy białej czy przepukliną pępkową.

Przepuklina u dorosłych – informacje na temat objawów i leczenia znajdziesz tutaj

Przepuklina pępkowa u dziecka

Przyczyną przepukliny pępkowej jest osłabienie mięśni oraz tkanki łącznej w okolicach pępka. Uwidacznia się jako uwypuklenie skóry pępka. Zdarza się ona u niemowląt i na ogół nie wymaga leczenia operacyjnego. W przypadku jej wykrycia należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania. W trakcie wizyty lekarz poradzi również w jaki sposób należy rehabilitować dziecko. Na ogół zamyka się samoistnie, gdy mięśnie odpowiednio się wzmocnią. Gdy nie nastąpi to do końca drugiego roku życia wskazany jest zabieg operacyjny. W trakcie zabiegu chirurgicznego  likwiduje się worek przepuklinowy i odtwarza się ciągłość powłok brzusznych.

Przepuklina brzuszna – Przepuklina kresy białej u dziecka

W przypadku przepukliny kresy białej wrota przepukliny powstają w nadbrzuszu, w linii środkowej ciała, pomiędzy mostkiem a pępkiem, w miejscu gdzie występuje błona mięśniowa łącząca ze sobą włókna powięzi mięśniowych (kresa biała). U dziecka w linii środkowej pojawia się wypukłość, najczęściej gdy dzieci gdy zaczynają siadać, chodzić czy biegać. Przepuklina kresy białej częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia przepukliny kresy białej jest zabieg operacyjny w trakcie którego wykonuje się wzmocnienia uszkodzonych lub osłabionych mięśni.

Przepuklina brzuszna – Przepuklina pachwinowa u dziecka

Przepuklina pachwinowa jest najczęstszą chorobą chirurgiczną wieku dziecięcego i dotyczy około 4% niemowląt, z tym że kilkukrotnie częściej dotyczy chłopców niż dziewcząt. Jej przyczyną jest przemieszczanie się zawartości jamy brzusznej w wyniku osłabienia lub zaniku mięśni w okolicy kanału pachwinowego. Przepuklina pachwinowa ujawnia się w postaci miękkiego guzka w okolicy pachwinowej. Powiększa się on przy płaczu czy krzyku dziecka lub gdy wykonuje czynności wymagające wysiłku fizycznego. W przypadku przepukliny pachwinowej niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Jest ona konieczna, gdyż dziecku może grozić uwięźnięcie przepukliny we wrotach przepukliny co w konsekwencji może prowadzić do zagrażającej życiu niedrożności jelit i ich martwicy. Dlatego też w przypadku jej zauważenia należy pilnie zgłosić się do lekarza.

 Zabiegi chirurgiczne usunięcia przepuklin polegają na likwidacji worka przepuklinowego oraz odtworzeniu ciągłości i wzmocnieniu powłok mięśniowych. Dziecko opuszcza szpital następnego dnia po przeprowadzeniu zabiegu. Rekonwalescencja po operacji przepukliny trwa kilka dni.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – Przepuklina pępkowa u dziecka, Przepuklina kresy białej u dziecka, Przepuklina pachwinowa u dziecka – Warszawa

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr Dariusz Schlegel
specjalista urolog, urolog dziecięcy

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

 

OPINIE O ZABIEGACH CHIRURGICZNYCH PRZEPUKLINY WYKONANYCH W FORMMED

http://formmed.firmy.net/opinie-klientow.html

Maty

Najlepsza klinika dla dzieci nie tylko w Warszawie ale i chyba w całej Polsce. Operowałam tu dziecko – przepuklina. Wszystko super i lekarze i pielęgniarki. I warunki. Wcale nie wygląda jak szpital. Mogłam spędzić noc po operacji z dzieckiem na specjalnym rozkładanym fotelu. Gorąco polecam.

https://ranking.abczdrowie.pl/d/orest-szczygielski-chirurg-dzieciecy-warszawa-babice-nowe-27459

 • Paulina 80

Pan doktor Szczygielski przeprowadzał operację przepukliny kresy białej u mojego syna. Zarówno w trakcie wizyty konsultacyjnej jak i przed operacją był bardzo sympatyczny i odpowiadał na wszelkie pytania. Po operacji nie tylko omówił jej przebieg ale i uspokajał. Efekt jest wspaniały. Taki lekarz to skarb. Dziękuję i gorąco polecam.

https://ranking.abczdrowie.pl/d/zbigniew-surowiec-chirurg-dzieciecy-warszawa-babice-nowe-27297

 • EwaRo

Super lekarz. Wykonywał u naszego dziecka operację przepukliny w szpitalu Formmed. Na wizycie wszystko wyjaśnił, znalazł dla nas czas i przed i po operacji. Uspokajał i pocieszał przed i cieszył się z nami po operacji. A dziecko następnego dnia jak gdyby nic wyszło do domu. Minęło kilka lat a my o problemie zupełnie zapomnieliśmy. Naprawdę świetne ręce.