Spodziectwo

Spodziectwo operacja w Klinice FormmedSpodziectwo jest to wrodzona wada zewnętrznych narządów płciowych, w wyniku której ujście cewki moczowej  zlokalizowane jest na różnej wysokości prącia. W zależności od położenia ujścia cewki wyróżnia się różne typy spodziectwa – spodziectwo żołędziowe, spodziectwo wieńcowe, spodziectwo prąciowe, spodziectwo mosznowe i spodziectwo kroczowe. Towarzyszy temu przygięcie prącia na stronę brzuszną o różnym nasileniu. W miejscu brakującej cewki, lub rozszczepionych powięzi, powstaje zastępcza tkanka, tzw. Chorda-struna. Często spostrzega się ją jako tkankę włóknistą w kształcie wachlarza. Przyjmuje taki kształt, ponieważ w linii środkowej spina wszystkie rozszczepione warstwy pokrywające cewkę moczową, a po bokach warstwy napletka. Dodatkowym powikłaniem może być skręcenie prącia z rotacją żołędzi. W większości przypadków jednak spodziectwo jest jedynym problemem rozwojowym u dotkniętych tym niemowląt i jego wystąpienie nie oznacza, że istnieją inne wady układu moczowego lub wady innych narządów.

Spodziectwo – przyczyny

Kluczowe etapy tworzenia prącia mają miejsce pomiędzy 9 a 12 tygodniem ciąży. W tym czasie męskie hormony wpływają na uformowanie cewki moczowej i napletka. Spodziectwo może być właśnie spowodowane przez problemy z hormonami. W większości przypadków dokładna przyczyna spodziectwa nie jest znana. Czasami jest ono związane z wcześniejszym występowaniem takich przypadków w rodzinie. Dużą rolę mogą odgrywać czynniki środowiskowe, wiek matki, narażenie na hormony lub związki chemiczne.

Spodziectwo – leczenie

W przypadku występowania spodziectwa zaleca się przeprowadzenie operacji w celu uzyskania zarówno efektów czynnościowych, jak i anatomicznych. Polega ona wyprostowaniu prącia, odtworzeniu ciągłości cewki moczowej i wyprowadzeniu jej ujścia na szczyt żołędzi. Najczęściej wybieranym terminem zabiegu operacyjnego spodziectwa jest okres drugiego roku życia. W ostatnich latach chirurdzy wybierają leczenie jednoetapowe z możliwością ewentualnych korekt po roku od pierwszej operacji, tak aby zakończyć leczenie w wieku przedszkolnym.

W trakcie zabiegu operacyjnego stosowane są dwie zasady :

– odtworzona zostaje cewka moczowa przy użyciu płata skóry

– przywracana jest  ciągłość anatomiczna wszystkich tkanek, które w warunkach prawidłowych otaczają ciała jamiste i cewka gąbczasta.

Płat krótki jest pobierany na brzusznej stronie linii środkowej prącia. Płat dłuższy, uszypułowany na cewce moczowej, w części obwodowej wytwarzany jest z zewnętrznej blaszki napletka. W ten sposób nawet w spodziectwach prąciowo-mosznowych możemy odtworzyć całą cewkę moczową, jednocześnie zachowując ruchomość i zsuwanie napletka.

Zachowanie wyżej wymienionych zasad pozwala na leczenie spodziectwa wieńcowego i prąciowego w jednym etapie. W przypadku spodziectwa prąciowo-mosznowego i kroczowego metoda ta pozwala zredukować powstanie przetok. Metoda ta pozwala również zachować napletek, nawet w spodziectwach mosznowych.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – SPODZIECTWO

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

dr n. med. Budner Margareta
specjalista chirurg dziecięcy, specjalista chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

 

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ