GANGLION NADGARSTKA

ganglion operacjaGanglion nadgarstka  jest to łagodny guz ręki wypełniony płynną lub śluzową (galaretowatą) substancją, pojawiający się w okolicy nadgarstka – najczęściej po jego stronie grzbietowej, czasami od strony powierzchni dłoni czy przy palcach. Początkowo powstaje on głęboko pod skórą, potem staje się widoczny, w skrajnych przypadkach osiągając wielkość kilku centymetrów. Okresowo zmienia objętość, zdarzają się przypadki samoistnego jego zniknięcia. W początkowym okresie, ganglion nadgarstka nie powoduje żadnych dolegliwości. W przypadku jego rozwoju pojawiają się dolegliwości bólowe. W takim przypadku należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny.

Ganglion nadgarstka – przyczyny powstania

Nie określono dokładnie przyczyn powstawania ganglionów. Powstają one zwykle samoistnie, a do ich powstania przyczyniają się urazy ręki czy przeciążenia ręki, które powodują uszkodzenie torebek stawowych i ścięgien, jak również stany zapalne ścięgien i torebek stawowych nadgarstka.

Ganglion nadgarstka – leczenie

Czasami przeprowadzany jest zabieg  nakłucia guza i usunięcia płynu. Jest to nieoperacyjne leczenie ganglionu. Daje to jednak tylko krótką poprawę, gdyż po zabiegu tym zaobserwowano duży odsetek nawrotów.

Ganglion nadgarstka operacja

O wiele skuteczniejszą metodą, przy której zaobserwowano największą ilość trwałych wyleczeń,  jest zabieg operacyjny wycięcia ganglionu nadgarstka. W jego trakcie chirurg ortopeda wycina zarówno zmianę jak i ewentualnie zmienione chorobowo fragmenty ścięgien i torebek stawowych. Zabieg usunięcia ganglionu nadgarstka przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Po zabiegu i zagojeniu ran często zalecana jest Pacjentom rehabilitacja operowanej dłoni. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy powrót do normalnej aktywności może nastąpić po 4 do 6 tygodni po operacji.

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEG – Wycięcie Ganglionu Nadgarstka Warszawa

lek. med. Bartosz Weiss
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

dr n. med. Aleksander Sikora
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

OPINIE NA TEMAT ZABIEGÓW – ganglion operacja

www.znanylekarz.pl

izabela

Od pierwszej wizyty u Pana Doktora czułam, że trafiłam w dobre ręce. Przeprowadził u mnie operację wycięcia ganglionu na nadgarstku, blizna jest bardzo mała. Profesjonalizm, życzliwość wobec pacjentów, pasja, pozytywna energia i chęć niesienia pomocy pacjentom to cechy, które nieczęsto się zdarzają, dlatego serdecznie polecam doktora B. Weissa. Panie Doktorze, bardzo dziękuję za opiekę!