Dlaczego KOLONOSKOPIA JEST WAŻNA?
Jeśli lekarz skierował Cię na badanie kolonoskopii, możesz zastanawiać się – dlaczego?
W poniższym artykule omawiamy powody, dla których warto wykonać tę procedurę.
Kolonoskopia
Kolonoskopia jest to badanie diagnostyczne pod kątem potencjalnych problemów w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Obszary które badane są podczas tego zabiegu to jelito kręte (dolna część jelita cienkiego), okrężnica (jelito grube), odbytnica i odbyt (dół). Aby wykonać to badanie endoskop (kolonoskop) przepuszczany jest przez odbyt.
Endoskop to cienka, elastyczna rurka podłączona do źródła światła i z kamerą na jej końcu, która pozwala wyraźnie zobaczyć dolny odcinek przewodu pokarmowego. Za pomocą endoskopu możemy wykonać również biopsję (pobrać małą próbkę tkanki), która później badana jest pod mikroskopem. Biopsja może nam powiedzieć, jak poważny jest Twój stan.
Przed zabiegiem musisz zmienić nieco swoją dietę i zażyć środki przeczyszczające, aby oczyścić jelita.
Dlaczego należy wykonać badanie kolonoskopii?
Istnieje wiele powodów, dla których warto wykonać kolonoskopię – potrafimy zidentyfikować przyczynę objawów i zalecić odpowiednie leczenie aby im zapobiec. Krew w kale lub krwawienie z pośladków, niewyjaśniona utrata wagi oraz uporczywą biegunkę lub zaparcie to objawy, które mogą wskazywać na konieczność wykonania kolonoskopii.
Choroba zapalna jelit – IBD
Dwie główne choroby IBD to choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Obydwie powodują stan zapalny w przewodzie pokarmowym, który można wykryć podczas kolonoskopii.
Jeśli cierpisz na powyższe choroby, możesz odczuwać ból lub skurcze brzucha, wzdęcia i częstą biegunkę. Może to również powodować utratę wagi i krew w kale. Wiele osób obawia się, że mogą mieć raka jelita grubego z takimi objawami, ale często przyczyny są mniej poważne. Choroby zapalne jelit są prawdopodobne, jeśli masz od 15 do 40 lat lub jeśli w rodzinie występowała ta choroba
Kolonoskopia z badaniem w kierunku wykrycia polipów
Małe polipy często nie powodują żadnych objawów i są wykrywane podczas rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka jelita lub podczas poszukiwania innych schorzeń. Duże polipy mogą powodować krwawienie, ból brzucha oraz biegunkę lub zaparcie. Jeśli podczas kolonoskopii wykryjemy polip, usuwamy go i sprawdzamy czy nie występują komórki nowotworowe.
Rak jelita
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita są najczęstszą przyczyną zlecania kolonoskopii; jest to bardzo skuteczne badanie w kierunku wykrycia raka i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia. Rak może wystąpić w dowolnym miejscu jelita grubego, w tym w okrężnicy i odbytnicy. Oprócz kolonoskopii możemy zalecić badanie immunochemiczne kału (badanie kału).
Objawy obejmują zmiany w jelitach, krew w kale, niedokrwistość z niedoboru żelaza i wąski, przypominający wstążkę stolec. Może również wystąpić niezamierzona utrata masy ciała, nudności lub wymioty oraz wzdęcia. Jeśli doświadczysz tych objawów, umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.
Jednoczesne wykonanie gastroskopii i kolonoskopii
W zależności od występujących objawów możemy zalecić łączną gastroskopię i kolonoskopię. Gastroskopia to endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, co oznacza, że endoskop (gastroskop) wprowadza się przez górny odcinek przewodu pokarmowego przez usta.
Umów się na badanie kolonoskopowe
W przypadku wystąpienia nietypowych objawów należy zgłosić się do specjalisty – gastroenterologa. Może on zalecić przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych w tym kolonoskopii. Po otrzymaniu wyników omówi jakie metody leczenia lub zmiana diety czy stylu życia mogą pomóc w opanowaniu choroby. Już dziś potraktuj zdrowie swojego przewodu pokarmowego priorytetowo i umów się na wizytę u naszego specjalisty.