Korony protetyczne

Korony protetyczne są to uzupełnienia protetyczne jednego zęba, które odbudowują zniszczoną koronę zęba w przypadku, gdy jego stan uniemożliwia wykonywanie kolejnych wypełnień. Zakładane są w celu wzmocnienia słabego zęba, poprawienia wyglądu i funkcji zęba lub w celu odbudowania części koronowej zęba na korzeniu lub implancie. Są mocowane na stałe gdy nie ma innych możliwości rekonstrukcji korony zęba.

W Formmed aby wykonać koronę protetyczną wystarczą na ogół tylko dwie wizyty – w trakcie pierwszej lekarz stomatolog wykonuje badanie i wyciski oraz przygotowuje ząb, a podczas drugiej montuje na stałe przygotowaną koronę.

Korony protetyczne wykonywane są z różnych materiałów:

Korony metalowe – w całości wykonane z metalu, ze względu na estetykę stosowane są coraz rzadziej.

Korona porcelanowa na metalu – trzon korony stanowi metal (uszlachetniony stop stali lub złoto), który z zewnątrz pokryty jest porcelaną. Dzięki połączeniu trwałego i wytrzymałego metalu z materiałem o wysokiej estetyce przypominającym naturalne zęby – porcelanie, korona porcelanowa na podbudowie metalowej jest bardzo popularnym uzupełnieniem w protetyce.

Korony pełnoceramiczne – w całości wykonane są z porcelany, wyróżniają się najlepszą estetyką i z tego powodu stosowane są na odcinku przednim.

Korona tymczasowa – najczęściej wykonywana z akrylu, wykorzystywana w okresie oczekiwania na ostateczną koronę.

Korona kompozytowa – jest stosowana jako długo-czasowe uzupełnienie tymczasowe, np. w sytuacji kiedy ząb musimy odbudować protetycznie a planowane jest leczenie ortodontyczne, ze względu na lepsze wiązanie zamków do koron kompozytowych niż porcelanowych.