Korony protetyczne

Korony protetyczne są to uzupełnienia protetyczne jednego zęba, które odbudowują zniszczoną koronę zęba w przypadku, gdy jego stan uniemożliwia wykonywanie kolejnych wypełnień. Zakładane są w celu wzmocnienia słabego zęba, poprawienia wyglądu i funkcji zęba. Wykonywane są również w celu odbudowania części koronowej zęba na korzeniu lub implancie. Są mocowane na stałe gdy nie ma innych możliwości rekonstrukcji korony zęba.

W Formmed aby wykonać koronę protetyczną wystarczą na ogół tylko dwie wizyty.  W trakcie pierwszej lekarz stomatolog wykonuje badanie i wyciski oraz przygotowuje ząb, a podczas drugiej montuje na stałe przygotowaną w pracowni koronę.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie aby przywrócić ładny uśmiech i pełne uzębienie.

Korony protetyczne wykonywane są z różnych materiałów:

Korony metalowe – jest uzupełnieniem protetycznym w całości wykonane z metalu, ze względu na estetykę stosowane są coraz rzadziej.

Korona porcelanowa na metalu – w tym uzupełnieniu trzon korony stanowi metal (uszlachetniony stop stali lub złoto), który z zewnątrz pokryty jest porcelaną. Dzięki połączeniu trwałego i wytrzymałego metalu z materiałem o wysokiej estetyce przypominającym naturalne zęby – porcelanie, korona porcelanowa na podbudowie metalowej jest bardzo popularnym uzupełnieniem w protetyce.

Korony pełnoceramiczne – te uzupełnienia protetyczne w całości wykonane są z porcelany, wyróżniają się najlepszą estetyką i z tego powodu stosowane są na odcinku przednim.

Korona tymczasowa – ten typ koron najczęściej wykonywany jest z akrylu i wykorzystywany w okresie leczenia przy oczekiwaniu na ostateczną koronę.

Korona kompozytowa – jest stosowana jako długo-czasowe uzupełnienie tymczasowe. Wykonywana jest ona w sytuacji kiedy ząb musimy odbudować protetycznie a planowane jest leczenie ortodontyczne. Wynika to ze względu na lepsze wiązanie zamków ortodontycznych do koron kompozytowych niż porcelanowych.

LEKARZE – korony protetyczne

lek. dent. Dorota Przybysz
stomatolog, protetyk

lek. stom. Gustaw Baranowski
specjalista chirurg stomatologiczny, implantolog, protetyk