Licówki

Licówka stomatologiczna jest to cienki płatek materiału stomatologicznego przyklejany na przygotowaną wcześniej powierzchnię zęba. Stosowana jest głównie ze względów estetycznych.  Pozwala ona zmienić kolor i kształt zęba, skorygować złamania i ukruszenia, pokryć rozległe wypełnienia, wydłużyć zbyt krótkie zęby, zlikwidować przerwy pomiędzy jedynkami, zlikwidować bruzdy i pęknięcia. Przy utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej licówki kompozytowe mogą służyć Pacjentowi  5 lat, a licówki pełnoceramiczne nawet 10 lat. Na ogół zakłada je się na zęby od jedynki do trójki, czasami do czwórki. Przed założeniem licówek trzeba dobrać ich kolor, kształt i wielkość oraz dokładnie ocenić warunki w zgryzie, ponieważ jest to niezwykle ważne.

W Formmed aby zamocować Pacjentowi licówkę po etapie planowania i projektowania wystarczą na ogół tylko dwie wizyty – w trakcie pierwszej lekarz stomatolog przygotowuje ząb,  wykonuje wyciski oraz dobiera kolor, a podczas drugiej montuje na stałe przygotowaną licówkę. Pacjentom przyklejane są licówki pełnoceramiczne lub licówki kompozytowe.

Licówka pełnoceramiczna

Licówka pełnoceramiczna to cienki płatek ceramiczny grubości 0,5 mm, przyklejany do zdrowego zęba Pacjenta. Jest ona zbliżona kolorem do naturalnej barwy szkliwa zęba. Posiada ona dużą wytrzymałość mechaniczną oraz elastyczność. Jest bardziej odporna na osadzanie kamienia nazębnego oraz przebarwienia od naturalnego szkliwa zębowego.

Licówka kompozytowa

Licówka kompozytowa są to cienkie płatki wykonane są z materiału kompozytowego i przyklejane do zdrowego zęba Pacjenta. Kolor jest dostosowany do wyglądu zębów sąsiednich a same licówki mają wysoką jakość estetyczną i dobrze wiążą się z powierzchnią zębów. Są jednak mniej odporne na przebarwienia i nie są tak trwałe jak licówki pełnoceramiczne.

Licówka kompozytowa wykonywana w gabinecie

Licówkę kompozytową można również wykonać metodą bezpośrednią w gabinecie. Lekarz poprzez nakładanie kompozytu może delikatnie zmienić kształt zębów i kolor. Dotyczy to z reguły zębów których nie trzeba opracowywać np. za małych dwójek.

LEKARZE – licówki stomatologiczne

 

Licówki stomatologiczne

lek. dent. Aleksandra Kareska
stomatolog, stomatolog dziecięcy, protetyk

Licówka pełnoceramiczna

lek. stom. Gustaw Baranowski
specjalista chirurg stomatologiczny, implantolog, protetyk