PALEC STRZELAJĄCY

Palec strzelający jest to choroba, którą wywołuje stan zapalny ścięgien mięśni zginacza palca ręki na wysokości stawu śródręczno-palcowego. Najczęściej dotyczy kciuka i czwartego palca ręki a najrzadziej palca małego. Choroba rozpoczyna się bezbolesnymi problemami ze zginaniem i prostowaniem palca. W trakcie prostowania w początkowej fazie choroby, słychać charakterystyczny trzask spowodowany przeskakiwaniem ścięgna pod więzadłem. W późniejszej fazie pojawia się ból palca nad stawem śródręczno-paliczkowym, zaczerwienienie skóry i opuchlizna. W przypadku nieleczenia, zgrubiałe ścięgno powoduje powstanie często bolesnego guzka, później następuje blokowanie palca w trakcie prostowania. W krańcowych przypadkach dochodzi do sytuacji, gdy chory aby wyprostować palec musi pomagać sobie drugą dłonią.

Palec strzelający – przyczyny

Nie stwierdzono jednoznacznej przyczyny prowadzącej do choroby palca strzelającego. W trakcie  badań stwierdzono, że w większym stopniu są na nią narażone osoby, które wykonują powtarzalne ruchy dłonią. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn oraz u osób w wieku 40 – 60 lat. Zaobserwowano również zwiększone występowanie choroby w przypadku innych dolegliwości dłoni (np. zespół cieśni nadgarstka), reumatoidalnego zapalenia stawów czy cukrzycy.

Palec strzelający  leczenie – operacja palca strzelającego

Przy lekkich stanach zapalnych efekt może dać leczenie zachowawcze – leki przeciwzapalne i sterydy. Najczęściej jednak wykonuje się zabieg operacyjny uwolnienia ścięgna mięśnia zginacza palców. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i Pacjent wychodzi ze szpitala w dniu operacji. Na życzenie Pacjenta zabieg może być również przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Pełen okres rekonwalescencji po zabiegu palca strzelającego  trwa od 2 do 4 tygodni.

LEKARZE – OPERACJA PALCA STRZELAJĄCEGO WARSZAWA

lek. med. Bartosz Weiss
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu