PALEC STRZELAJĄCY

Palec strzelający jest to choroba, którą wywołuje stan zapalny ścięgien mięśni zginacza palca ręki na wysokości stawu śródręczno-palcowego. Najczęściej choroba ta dotyczy kciuka i czwartego palca ręki a najrzadziej palca małego. Choroba rozpoczyna się bezbolesnymi problemami ze zginaniem i prostowaniem palca. W trakcie prostowania w początkowej fazie choroby, słychać charakterystyczny trzask spowodowany przeskakiwaniem ścięgna pod więzadłem. Nie należy lekceważyć tych objawów, gdyż na tym etapie istnieje możliwość zastosowania skutecznego leczenia zachowawczego. W późniejszej fazie choroby pojawia się ból palca nad stawem śródręczno-paliczkowym, zaczerwienienie skóry i opuchlizna. W przypadku nieleczenia, zgrubiałe ścięgno powoduje powstanie często bolesnego guzka, później następuje blokowanie palca w trakcie prostowania. W krańcowych przypadkach dochodzi do sytuacji, gdy chory aby wyprostować palec musi pomagać sobie drugą dłonią.

Palec strzelający – przyczyny

palec strzelający operacjaNie stwierdzono jednoznacznej przyczyny prowadzącej do choroby palca strzelającego. W trakcie  badań stwierdzono, że w większym stopniu są na nią narażone osoby, które wykonują powtarzalne ruchy dłonią. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn oraz u osób w wieku 40 – 60 lat. Zaobserwowano również zwiększone występowanie choroby w przypadku innych dolegliwości dłoni (np. zespół cieśni nadgarstka), reumatoidalnego zapalenia stawów czy cukrzycy.

Palec strzelający  leczenie

Przy lekkich stanach zapalnych efekt może dać leczenie zachowawcze – leki przeciwzapalne i sterydy. Dlatego tak ważne jest nie lekceważenie wczesnych objawów chorobowych i podjęcie leczenia palca strzelającego.

Palec strzelający operacja

Najczęściej jednak w celu usunięcia dolegliwości wykonuje się zabieg operacyjny uwolnienia ścięgna mięśnia zginacza palców. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i Pacjent wychodzi ze szpitala po krótkim pobycie, w dniu operacji. Na życzenie Pacjenta zabieg może być również przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Pełen okres rekonwalescencji po operacji palca strzelającego  trwa od 2 do 4 tygodni.

LEKARZE – PALEC STRZELAJĄCY OPERACJA WARSZAWA

lek. med. Bartosz Weiss
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

dr n. med. Aleksander Sikora
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu